Akademia Europejska na półmetku!

Aleksander Kwaśniewski o miejscu Polski w Europie i świecie, Jan Krzysztof Bielecki o demokracji, Jacek Żakowski i Tomasz Lis o roli mediów...

Data dodania: 2010-03-26

Wyświetleń: 2253

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

... prof. dr hab. Kazimierz Kik o polityce, a prof. dr hab. Joachim Osiński o państwie. Wykłady Akademii Europejskiej, dzięki niezwykłej erudycji prelegentów, gromadzą na Uczelni Łazarskiego tłumy maturzystów. Tym, co wyróżnia program Akademii Europejskiej jest niezwykle bogata dawka wiedzy i ciekawe przykłady.

W sobotę, 20 marca 2010 r., wykład „ Miejsce Polski w Europie i na świecie” wygłosił Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP. „Celem strategicznym dla naszego kraju jest zdobycie silnej pozycji w Unii Europejskiej, tak aby Polska była równorzędnym partnerem dla największych państw Unii Europejskiej” – mówił prezydent. W swoim wykładzie omówił cele, które budują pozycję Polski na świecie oraz przedstawił drogę do wstąpienia Polski do NATO oraz Unii Europejskiej.

Inaugurując cykl wykładów Akademii Europejskiej, Premier Bielecki dzielił się  z zebranymi swoimi opiniami dotyczącymi historii najnowszej Polski, wyzwaniami, jakie wciąż jeszcze stoją przed młodą polską demokracją, konieczności przeprowadzenia zmian ustrojowych oraz polskich sukcesów i porażek będących wynikiem przemian po 89 roku. Redaktorzy Jacek Żakowski i Tomasz Lis podczas swoich wykładów zwracali uwagę na rolę mediów w demokracji, ich wpływ na politykę i odpowiedzialność przed odbiorcami.

 „Spotkania maturzystów z najlepszymi praktykami życia społecznego, politycznego i gospodarczego to nie lada gratka, dostęp do unikalnej wiedzy i wyjątkowych spostrzeżeń. Akademia Europejska to praktyczna szkoła dla młodych ludzi chcących się rozwijać” – komentuje prof. Dariusz Rosati. – „Stworzyliśmy unikalną formułę wspierania rozwoju przyszłych studentów i liderów opinii, chcemy zwiększać zaangażowanie obywatelskie Polaków podnosząc jednocześnie poziom ich wykształcenia, wiedzy i kompetencji” – dodał Rosati.

„Podoba mi się bardzo dynamiczna i ciekawa forma prowadzenia wykładów i aktywizowanie wszystkich zebranych maturzystów” – mówi Wiktor Marczyk, maturzysta i słuchacz IV edycji Akademii Europejskiej.-  „Prelegenci mają niezwykły dar przekazywania informacji, w każdej chwili są gotowi do odpowiadania na pytania równocześnie zachęcając do wyrażania własnych opinii w kwestii omawianych zagadnień” – zauważa Wiktor Marczyk.

Wykładowcy Akademii Europejskiej Dariusza Rosatiego podjęli już tematykę demokracji, państwa, polityki oraz miejsca Polski w Europie, stanowi to już połowę zaplanowanych zagadnień. Matura zbliża się więc już wielkimi krokami i warto jeszcze wykorzystać okazję aby przygotować się do egzaminu dojrzałości na najwyższym poziomie. Warto podkreślić iż w swoich wykładach prelegenci, jako przedstawiciele polskiego świata polityki, gospodarki, mediów odwołują się niejednokrotnie do wielu wydarzeń i faktów, które wywarły lub wciąż mają wpływ na rozwój polskiej demokracji, dzieląc się ze słuchaczami szeregiem własnych przemyśleń wynikających z obserwacji czy zebranych doświadczeń. Każdorazowo po prelekcji, młodzi słuchacze mają możliwość skierowania do prelegentów pytań, choć niejednokrotnie wybiegają one poza ramy określone w tematach wystąpień. 

W sobotę, 27 marca 2010 r., na Uczelni Łazarskiego wykład wygłosi senator Włodzimierz Cimoszewicz „Czy Polsce potrzebna jest zmiana Konstytucji?” oraz prof. dr hab. Janusz Czapiński „Ekonomia szczęścia, czyli jak mierzyć rozwój”.

Nagrania z wykładów dostępne są na you tube:

http://www.youtube.com/watch?v=9MXCojK-gI4

Więcej informacji:

Marcin Bęben, [email protected]

tel. + 48 (22) 208 27 46 – 48, tel. kom. +48 502 597 202

Licencja: Creative Commons
0 Ocena