Zwiedzając krakowskie zabytki warto obejrzeć pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, które otaczały miasto. Mury obronne i średniowieczne fortyfikacje to cenne zabytki i przyciągają turystów.

Data dodania: 2010-03-22

Wyświetleń: 1011

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 6

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

6 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odwiedzając Kraków dobrze jest mieć tanie noclegi. Co prawda są jeszcze pokoje gościnne w Krakowie, hotele, hostele, ale wiadomo, że wielu turystów lubi zaoszczędzić pieniądze.

Zwiedzając krakowskie zabytki warto obejrzeć pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, które otaczały miasto. Mury obronne i średniowieczne fortyfikacje to cenne zabytki i przyciągają turystów.

Na początku XIII wieku Kraków nie posiadał żadnych obwarowań. W 1241 miasto zostało całkowicie zniszczone przez najazd tatarski. Pomimo tych wydarzeń, dopiero w 1285 książę Leszek Czarny zezwolił na umocnienie miasta. Mury były budowane z przerwami do pierwszej ćwierci XIV wieku.

Mur wewnętrzny wznosił się na wysokość 7 metrów, a był szeroki na 2,5 metra. W niektórych miejscach wyposażono go w drewniany ganek dla obrońców czy strażników. Około 9 metrów przed murem wewnętrznym umiejscowiono mur zewnętrzny, zwany także przedmurzem. Przedmurze było znacznie niższe – liczyło 2 metry wysokości, ale to na nim zatrzymywał się pierwszy atak.

Do miasta można było się dostać tylko przez jedną z 7 bram miejskich. Bramy te (zamykane na noc) wyposażone były w masywne, ciężkie, dębowe wrota i okutą żelazem bronę, czyli olbrzymią kratę opuszczaną na specjalnych łańcuchach.

Miasto otoczone zostało solidną fosą szeroką na 6-10 metrów i głęboką na 3,50 metra, napełnioną wodą z Młynówki Królewskiej.

W Europie jest sporo miast, w których zachowały się średniowieczne mury obronne. Jednym z najbardziej znanych miast, gdzie można zobaczyć takie mury, jest Carcassonne. To miasto znajduje się w Langwedocji i oddalone jest o kilkadziesiąt kilometrów w kierunku południowo-wschodnim od Tuluzy. Co roku do Carcassonne przyjeżdża ponad 2 miliony turystów, by oglądać zabytki pochodzące ze średniowiecza.

Kraków nie miał takiego szczęścia jak Carcassonne.W czasie rządów austriackich wyburzono większość średniowiecznych fortyfikacji Krakowa. Od wyburzenia udało się uratować niewielki fragment murów przylegający do Bramy Floriańskiej, trzy gotyckie baszty i Barbakan.

Licencja: Creative Commons
6 Ocena