0 głosów

Pracodawcy wypowiadają się o nich: niedrodzy, elastyczni i w tym wieku, że „jeszcze im się chce". Jak wygląda studencki rynek pracy?
Najbardziej mobilną grupę ludzi na rynku pracy stanowią osoby bardzo młode. Systuacja finansowa jest najważniejszym czynnikiem zmuszającym ich do podjęcia zatrudnienia.

Taka forma pracy traktowana jest bardziej jako przygotowanie do podjęcia pracy właściwej. Istotnym źródłem utrzymania ludzi bardzo młodych są zazwyczaj pieniądze od studentów ale część z nich juz od pierwszych lat studiów pracuje dorywczo. Z zestawienia wynika, że znalezieniem zatrudnienia w trakcie nauki zainteresowanych jest 90% studentów. Najchętniej takiego, które umożliwia pogodzenie pracy z zajęciami na uczelni. Czas lat młodzieńczych jest najbardziej dogodny do tego aby wybrać dla siebie optymalną ścieżkę zawodową (praca dorywcza), nie narażając się na późniejsze rozczarownia. W dzisiejszych czasach absolwent uczelni wyższej powinien pochwalić się nie tylko dyplomem czy zaświadczeniem ukończonych kursów, ale przede wszystkim doświadczeniem.

Dlatego wśród istotnych powodów zaliczyć można wzbogacenie CV i zdobycie doświadczenia zawodowego, a dopiero potem konieczność zarobienia na czesne i zakwaterowanie. Praca dodatkowa nie oznacza gorsza. Studenci są wartościowym materiałem ludzkim dla każdego pracodawcy. Osoby takie mają niewielkie wymagania co do zarobków więc to jest największy ich plus. Poza tym można zatrudnić ich w oparciu o różne umowy co jest dogodne dla pracodawcy z punktu widzenia finansowego. Znaczna większość z nich chciałoby zarabiać do 2 tys. zł miesięcznie. Tyle mogą zarobić pracując nacały etat. Osoby nie mające czasu na podjęcie pełnowymiarowej pracy zajmują się pracą dodatkową. Osoby młode stanowią ponad połowę pracowników tymczasowych. Wśród nich ogromna rzesza to przede wszystkim studenci. Z powodu kryzysu możemy obserwować wzrost liczby osób zatrudnionych dorywczo. Coraz mniej środków przeznaczanych jest przez pracodawców na różne staże. Słabo wykwalifikowani pracownicy bez problemu znajdą zatrudnienie przy pracach porządkowych czy budowlanych - są oni poszukiwani. Spółdzielnie produkcyjne mają również sporo ofert dla pracowników liniowych. Wyszukać da się jednak bardziej intratne zajęcia.

Dorywcze zajęcie jest dla osób młodych czasami krokiem do zdobywania doświadczenia w branży, w której chce pracować po studiach czy szkole. Dotyczy to zwłaszcza studentów kierunków technicznych. Firmy, które poszukują stażystów często zgłaszają się z tym do biur pracy tymczasowej. Stażyści otrzymują pieniądze za takie staże. Zarobki zależą od charakteru pracy oraz zasobności portfela pracodawcy, ale standardowo w województwie mazowieckim wynoszą od 12 zł brutto za godzinę. Wynajem pokoju, opłacenie czesnego i podróże do rodzinnych miejscowości to najczęstsze cele, na jakie studenci przeznaczają zarobione pieniądze. O ile student jest majętniejszy wydaje te pieniądze na potrzeby mniej utylitarne. Jakiej pracy poszukują? Studenci podejmują najczęściej prace w pubach czy retauracjach ponieważ jest to praca w dogodnych godzinach. Studentki na przykład zajmują się opieką nad ludźmi starszymi i dziećmi. Bardziej niekonwencjonalne formy zarabiania istnieją również. Akwizycja to praca, którą chętnie para się wielu młodych ludzi w tym studentów. Posiadają oni wiele zalet, które pomagają w wykonywaniu takiego zajęcia. W trakcie rekrutacji nie ma jednak taryfy ulgowej. Przedstawiciele innych grup zawodowych traktowani są podczas selekcji tak samo jak studenci. Jednak liczba godzin na uczelni nie zawsze pomaga w dorabianiu. Studenci, chcąc poprawić stan swoich finansów, decydują się na zarobkowanie podczas wakacji albo wyjazdy zagraniczne.

Wakacyjne zarobki z czasem wystarczają na opłacenie całego roku. Marzeniem wielu młodych ludzi zwłaszcza studentów chcących być na swoim jest własna firma. Wzrost liczby młodych przedsiębiorców zakładających własne firmy w ostatnich latach jest bezspornym faktem. Branża IT jest wśród nich najbardziej popularna. Prostota prowadzenia i nieduże nakłady materialne i czasowe bardzo ułatwiają podjęcie takiej działalności. Studia do idealny okres aby wprowadzać swoje pomysły w życie. W tym wieku i okresie kariery można pozwolić sobie na ryzyko, którego w późniejszym wieku nie odważylibyśmy się podjąć. Praktyka już nie raz pokazała, że trzeba postawić wszystko na jedną kartę Sukces jest domeną tych, którzy w niego wierzą i są w stanie postawić wszystko na jedną kartę.

 

 

Licencja: Creative Commons