Dobry pomysł to podstawa, od interesującego projektu wszystko się zaczyna. To prawda, ale kiedy myślimy poważnie na temat założenia własnej działalności gospodarczej dobry pomysł na firmę, to zaledwie początek. Polska biurokracja najczęściej nie ułatwia sprawy.

Data dodania: 2010-03-09

Wyświetleń: 2346

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stopa bezrobocia w Polsce nadal jest bardzo wysoka. Według statystyk sięga około 20%, co oznacza, że co piąty Polak pozostaje bez pracy. Oczywiście ze względu na szarą strefę zatrudnienia, dane są obarczone dużym marginesem błędu. Jednak mimo wszystko sytuacja na rynku pracy daleka jest od zadowalającej. Dla osób bezrobotnych alternatywą do intensywnego poszukiwania pracy jest założenie własnej działalności. Jak powinna się do tego zabrać na przykład osoba, która chcę założyć firmę, świadczącą usługi budowlane? Poniższe informację powinny trochę uprościć zmagania z polską rzeczywistością.

Po pierwsze należy zgłosić swoją firmę, do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym lub do Ewidencji Działalności Gospodarczej. Aby przebrnąć przez ten etap, należy pojawić się wraz z dowodem osobistym w urzędzie gminy lub w urzędzie miasta, aby wypełnić odpowiedni formularz, zgłoszenie. Koszt dokonania wpisu wynosi około 100 złotych. Następnie po złożeniu wniosku należy odczekać okres czternastu dni, w przeciągu których wuj lub burmistrz miasta dokona wpisu do ewidencji.

Następnie przedsiębiorca musi uzyskać Regon. Może to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze może złożyć wypełniony formularz w urzędzie statystycznym, osobiście, lub wysłać go za pomocą poczty. Po drugie może się udać do urzędu gminy lub miasta, gdzie należy złożyć wniosek o regon wraz z wnioskiem o wpis do ewidencji. Skróci to zdecydowanie czas oczekiwania. Jak wiadomo w polskich urzędach nie jest zbyt miło, więc jeżeli można uniknąć tej „przyjemności" należy z tej sposobności skorzystać.

Kolejnym etapem, jest założenia kota bankowego, ponieważ w związku z ustawą z dnia 2 lipca 2004 roku, konto bankowe jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Następnie czeka nas niebywała atrakcja jaką jest wizyta w urzędzie skarbowym. Należy tam wybrać formę rozliczeń opodatkowania z czterech dostępnych możliwości: Karta podatkowa, Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, Podatkowa księga przychodów i rozchodów, Pełna księgowość. Dodatkowo należy się zastanowić, czy firma ma być płatnikiem Vat.

Na deserek czeka nas wizyta w Zus. Przedsiębiorca ma całe siedem dni od rozpoczęcia działalności, na pojawienie się w tym uroczym miejscu.

Z załączonego opisu widać, że na rozpoczęcie własnej działalności potrzeba czasu i cierpliwości. Jednak, przy dobrej organizacji, oraz determinacji wszystko uda się zrobić. W końcu w Polsce istnieje wiele dobrze prosperujących przedsiębiorstw. Zresztą zawsze jest lepiej próbować, niż egzystować na zasiłku dla bezrobotnych lub nieustanie narzekać na beznadziejność obecnej sytuacji gospodarczej.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena