Korzystając codziennie z kosmetyków, środków czystości czy innych produktów o charakterze przemysłowym, nie zastanawiamy się nad procesem ich produkcji. Chcemy jednak dbać o środowisko naturalne, zapobiegać katastrofom ekologicznym, zanieczyszczeniom czy skażeniom.

Data dodania: 2010-03-01

Wyświetleń: 2291

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tymczasem zdarza się, iż dochodzi do nich w wyniku wypadków w czasie transportu niebezpiecznych substancji, wykorzystywanych w przemyśle. Aby zapobiec takim sytuacjom niezbędna jest znajomość przepisów ADR. Duże znaczenie ma również znajomość tematów poruszanych na forach SIEF.

Przepisy międzynarodowe

Tak ważna kwestia, jak ochrona środowiska przed skażeniami, naturalnie została uregulowana odpowiednim aktem prawnym. Mowa tutaj o ADR, czyli międzynarodowej konwencji, dotyczącej drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych. Została ona podpisana w Genewie 30 września 1957 roku i obowiązuje obecnie w 44 państwach. Polska ratyfikowała konwencję ADR jeszcze w okresie PRL-u, w 1975 roku. W związku z rozwojem przemysłu i pojawianiem się nowych substancji zagrażających ludziom i środowisku, przepisy umowy są nowelizowane co dwa lata. Bardzo ważnym elementem umowy są załączniki, bowiem to właśnie one zawierają szczegółowe przepisy, które regulują warunki transportu poszczególnych materiałów niebezpiecznych.

O czym dokładnie mówi umowa ADR?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że transport niebezpiecznych dla otoczenia materiałów, takich jak np. materiały wybuchowe, to nie żarty. Do sprawy trzeba podejść fachowo i poważnie, skutki nieprzestrzegania przepisów regulujących wspomniane transporty mogą być bowiem tragiczne i nieodwracalne. Warunki transportu są naturalnie uzależnione od stopnia zagrożenia, jakie stwarza konkretny materiał. Załącznik A do umowy ADR obejmuje zatem podział wszystkich niebezpiecznych materiałów na 13 klas zagrożeń. Zawarto w nim również informacje dotyczące opakowania pojedynczych materiałów oraz ich oznakowania. Bardzo ważny jest również załącznik B, w którym znajdują się wszystkie nakazy i zakazy związane z załadunkiem i przewożeniem materiałów, stanem technicznym pojazdów, uprawnieniami osób, które nadzorują transport oraz z jego dokumentacją.

Są jeszcze fora SIEF

W sytuacji, kiedy wiele przedsiębiorstw prowadzi badania nad wprowadzeniem do użytku nowych substancji, które mogą stwarzać zagrożenie, ważna jest współpraca pomiędzy nimi. Nie tylko usprawni to badania, ale pozwoli również na szybsze zakwalifikowanie substancji i odpowiednie jej oznaczenie. Najważniejszą drogą wymiany takich informacji są fora SIEF. Są one tworzone przez przedsiębiorstwa, które zamierzają zarejestrować tę samą substancję. Forum, którego działalność nie jest prawnie uregulowana, tworzy się dla każdej wstępnie zarejestrowanej substancji. Wszystkim, którzy zawodowo są związani z transportem materiałów i substancji zagrażających otoczeniu, fora SIEF dają możliwość zapoznania się z najnowszymi danymi i informacjami dotyczącymi danej substancji. A przecież w branży, której funkcjonowanie związane jest z dużym ryzykiem wypadków, niezwykle istotne jest posiadanie aktualnych informacji na temat niebezpiecznych materiałów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena