W jakiej formie prowadzić przedsiębiorstwo, aby zminimalizować podatki. Jednym z  dostępnych narzędzi są spółki osobowe, w których wspólnikami są spółki kapitałowe.

Data dodania: 2010-02-27

Wyświetleń: 2413

Przedrukowań: 2

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedną z najciekawszych form prowadzenia przedsiębiorstwa są spółki prawa handlowego  posiadające osobowość prawną tj. sp. z o.o. oraz spółka akcyjna. Jednakże ograniczona odpowiedzialność udziałowców i właścicieli jest kosztowna. Dochody uzyskiwane z udziałów w zyskach osób oprawnych podlegają  tzw. podwójnemu opodatkowaniu.

Z jednej strony płatnikiem podatku dochodowego jest spółka ( aktualnie 19%)  a z drugiej obowiązek podatkowych z tytułu wypłaconej dywidendy spoczywa na osobie będącej udziałowcem czy akcjonariuszem (także 19%). Jak zminimalizować obciążenia podatkowe oraz nadal korzysta z ograniczonej odpowiedzialności, jaką daje prowadzenia przedsiębiorstwa w formie spółki kapitałowej?

Rozwiązanie jest stworzenie spółki osobowej, w której jednym ze wspólników będzie spółka kapitałowa. Ważne jest, aby spółka kapitałowa ponosiła odpowiedzialność za zobowiązania w szerszym zakresie niż wspólnicy będący osobami fizycznymi i a by jej udział w zyskach był minimalny. Możliwość zastosowania takiej konstrukcji istnieje w przypadku spółki komandytowej. W spółce komandytowej za zobowiazania spółki wobec wierzyciela odpowiada w sposób nieograniczony co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona (komandytariusz).

Przez lata spółka komandytowa funkcjonowała w bardzo marginalnym zakresie. W ostatnich latach ilość przedsiębiorstw prowadzących działalność w tej formie wzrosła znacząco. Coraz częściej spotykamy przedsiębiorców prowadzących działalność pod firmą „ WFK  Sp. z o.o.Sp.kom." lub „WFK S.A. Sp.kom", co oznacza, że wspólnikiem w spółce komandytowej jest spółka z o.o. lub spółka akcyjna.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena