Nie będę mieć Ci za złe, jeśli powiesz: znajomości. Jasne, że tak, ale nie w używanym powszechnie przez ogół. Może lepiej powiedzieć: umiejętność budowy sieci kontaktów. Naprawdę ważne jest to, kto Cię zna i dlaczego jesteś warta poznania.

Data dodania: 2010-02-06

Wyświetleń: 1759

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Na spotkaniu w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej w dniu 4.02.2010 przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Kariery i Grzegorz Turniak przedstawiali swoje poglądy na temat ważności networkingu w karierze zawodowej.

Wnioski ze spotkania
1. Dbaj o relacje z ludźmi. Buduj je ciągle i niestrudzenie, nie odcinaj nici, wiążących Cię z innymi.

Niektórzy mają tendencje do zbytniego skupiania się na konkretnych, samodzielnych zadaniach i zapominają o otaczającym ich innym świecie. W szczególnie złej sytuacji są osoby pracujące przez lata w jednej firmie, którym kończy się świat w momencie jej rozwiązania. Brak kontaktów spoza firmy czy branży skutkuje zwykle długotrwałym bezrobociem.

2. Zrób to dla samej przyjemności pomagania innym, rozszerzając ich krąg oddziaływania. Twoim zadaniem jest pomóc INNYM osiągać ich cele.

I nie pytaj, co będziesz z tego mieć - gwarantuję, że więcej, niż myślisz.

3. Około 60% ludzi znajduje pracę czy zlecenia dzięki wcześniejszym kontaktom.

Zresztą nie ma w tym nic dziwnego: nawet, jeśli byś otwierał budkę z hot-dogami i szukał sprzedawcy, to zaczniesz go szukać wśród znajomych i znajomych znajomych, pytając: nie znasz czasem kogoś, kto mógłby mi pomóc?

4. Jeśli szukasz pracy to wiedz, że wysyłanie w ciemno cv ma małą skuteczność.

Z poszukiwaniem osoby na stanowisko jest jak z układaniem puzzli: masz obrazek i po kolei układasz pasujące elementy układanki.

Jeśli dostajesz samo cv i nie znasz osoby, która je przysłała to tak, jakbyś dostał elementy puzzli potrzebne do ułożenia samej ramki. Brakuje Ci innych informacji, nie ujętych, bo nie ujmowalnych w cv.

Możesz na tej podstawie (i rozmowy) stwierdzić, że ta właśnie osoba będzie całkowicie pasować do stanowiska i SPRÓBUJESZ z dostarczonych przez nią elementów złożyć cały obrazek. A co będzie, jeśli pewnych elementów zabraknie albo jeśli daje ona części nie pasujące do układanki?

Jeśli zaś ktoś Ci poleci tę osobę, to dodatkowo zyskujesz "środek puzzli" - sprawdzone informacje, np. o podejściu tej osoby do obowiązków, jej stylu działania i myślenia, dotychczasowych osiągnięciach i korzyściach ze współpracy z nią.

Weź więc na siebie odpowiedzialność za pomoc innym w wykorzystaniu ich zdolności i umiejętności. Połączysz ludzi oferujących z potrzebującymi, a przy okazji przyjemne z pożytecznym :-)

Licencja: Creative Commons
0 Ocena