0 głosów

Beyonce zdominowała rozdanie nagród Grammy. Beyonce Knowles w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego otrzymała aż sześć statuetek Grammy Awards 2010. Gwiazda została wyróżniona m.in. za utwór "Single Ladies (Put a Ring On It)" (Piosenka Roku).

Z ciekawszych informacji związanych z rozdaniem nagród Grammy należy wspomnieć o zakazie wstępu na imprezę dla Kanyego Westa. Organizatorzy Grammy chcieli oszczędzić telewidzom żenującego występu divy rapu i zdecydowali, że Kanye nie zostanie zaproszony na imprezę. Dużym zaskoczeniem jest brak wśród nagrodzonych najgorętszego rapera 2009 roku, którym bez wątpienia był Lil Wayne.

W tym kontekście ciekawie wyglądała walka pomiędzy Beyonce i Taylor Swift o dominację tegorocznego rozdania Grammy. Beyonce zgarnęła ostatecznie nagrody dla Piosenki Roku, Najlepsze Kobiece Wykonanie Pop, Najlepsze Żeńskie Wykonanie R&B ("Single Ladies - Put A Ring On It"), Najlepsze Tradycyjne Wykonanie R&B, Najlepsza piosenka R&B oraz Najlepszy Album R&B.

Taylor Swift cieszyła się jedynie z nagrody w kategorii Album Roku oraz kilku statuetek przyznawanych wykonawcom country.

Prawdziwym skandalem dla wszystkich fanów czarnej muzyki był fakt, że żadna z telewizji nie zdecydowała się na relację z rozdania nagród Grammy w kategoriach związanych z rapem i hiphopem. Jest to chyba najlepszy dowód na to, że okres dominacji takich artystów jak 50 Cent czy Jay-Z są już raczej przeszłością a hip hop ma się ku końcowi.

Z artystów rap/rnb statuetki zgarnęli następujący wykonawcy:

Best Urban Performance: India.Arie & Dobet Gnahore
Best R&B Song: "Single Ladies" by Beyonce
Best R&B Album: Maxwell - "Blacksummers' Night"
Best Contemporary R&B Album: Beyonce "I Am...Sasha Fierce"
Best Rap Solo Performance: Jay-Z for "D.O.A.,"
Best Rap Performance By A Duo/Group: Eminem, Dr. Dre & 50 Cent - "Crack A Bottle,"
Best Rap Collaboration: Jay-Z, Rihanna & Kanye West - "Run This Town,"
Best Rap Song: "Run This Town"
Best Rap Album: Relapse by Eminem

Licencja: Creative Commons