Trądzik to przede wszystkim zmora nastolatków. Pryszcze wyskakują akurat w takim okresie, gdy zarówno chłopcy, jak i dziewczęta chcą się podobać. Tymczasem trądzik pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie.

Data dodania: 2010-02-01

Wyświetleń: 2636

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Skąd się bierze? Jakie są przyczyny trądziku?

Wpływ hormonów na powstawanie trądziku

Główną przyczyną powstawania trądzikuhormony płciowe, a dokładniej androgeny. Wzmożona aktywność tych hormonów powoduje nadmierną aktywność gruczołów łojowych. To z kolei powoduje, że gruczoły produkują zwiększoną ilość łoju, co nazywane jest łojotokiem. Tłuszcz produkowany w nadmiarze, w którymś momencie nie ma możliwości ujścia na zewnątrz, ponieważ następuje zaczopowanie ujść gruczołów. Taki łój jest doskonałą pożywką dla bakterii beztlenowych, które w takich warunkach się namnażają. Bakterie wytwarzają enzymy, które powodują rozkład łoju na wolne kwasy tłuszczowe. A to z kolei prowadzi do powstawania podrażnień i pierwszych oznak trądziku.

Trądzik a sytuacje stresowe

Na powstawanie trądziku mogą mieć również wpływ sytuacje stresowe. Co prawda nie zostało to do końca wyjaśnione, lecz istnieją pewne przypuszczenia.

To, co jemy może mieć wpływ na powstawanie zmian trądzikowych

Ile razy słyszeliśmy, by nie jeść czekolady, bo wyskoczą nam pryszcze? Pewne nie jeden raz. Choć istnieją sprzeczne opinie, okazuje się, że sposób odżywiania się może mieć wpływ na powstawanie trądziku. Niedobór bądź brak niektórych witamin i składników mineralnych może negatywnie wpływać na naszą skórę. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić naszemu organizmowi odpowiedniej ilości tych składników odżywczych, warto sięgać po specjalne suplementy diety, bądź też stosować preparaty na trądzik, które działają zarówno miejscowo, jak i „od środka”. Istnieją w sprzedaży takie zestawy, które zawierają krem oraz kapsułki.

By nie zaostrzać zmian trądzikowych, warto unikać spożywania takich produktów jak: fast-foody, tłuste i pikantnie przyprawione potrawy, czekolada.

Powstawanie trądziku zapisane jest w genach

Okazuje się, że zmiany trądzikowe mogą powstawać na skutek uwarunkowań genetycznych. W genach może być zapisana nadmierna aktywność hormonów płciowych, czyli androgenów, które doprowadzają do łojotoku. Jeżeli więc mamy problemy z trądzikiem, wówczas możemy spodziewać się, że i nasze dzieci mogą napotkać na ten sam problem. Prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku u naszych dzieci wzrośnie, jeżeli oboje rodziców mieli problem z tym schorzeniem.

Higiena twarzy a trądzik

Niektórym zdaje się, że trądzik powstaje na skutek niehigienicznego trybu życia. Często młodzież, która boryka się z tym skórnym schorzeniem przez swoich rówieśników przezywana jest „brudasami”. Mówią – „nie myjesz się i dlatego masz trądzik”. Co prawda nie mają racji, ale… Przyczyna trądziku, bądź też nasilenie objawów jego występowania może być spowodowana niewłaściwą higieną twarzy. Gdy dziewczyny nie zmywają co wieczór makijażu i kładą się w nim spać, mogą być pewne, że wkrótce na ich nieskazitelnie gładkiej twarzy wyskoczy pryszcz. Wieczorne oczyszczanie twarzy jest konieczne, bowiem w ciągu dnia osiada na skórze kurz, pot i inne zanieczyszczenia, które mogą nasilać zmiany trądzikowe.

Stosowanie niektórych leków a trądzik

Okazuje się, że zażywanie niektórych leków może mieć wpływ na powstawanie zmian trądzikowych. Wówczas mamy do czynienia z trądzikiem polekowym. Taki typ zmian może powstawać na skutek zażywania takich leków jak: hormonalne środki antykoncepcyjne (doustne), androgeny, ACTH, leki przeciwdziałające padaczce, sole litu, brom, jod, witaminy z grupy B – B1, B6, B12, ale w szczególności kortykosteroidy. Może pojawiać się również trądzik kosmetyczny, który spowodowany jest używaniem takich specyfików kosmetycznych jak: lanolina, wazelina, oleje roślinne. Jeżeli więc mamy tendencję do powstawania trądziku kosmetycznego, warto zrezygnować ze stosowania preparatów zawierających wyżej wymienione substancje, by cieszyć się gładką cerą.

Stosowanie specjalnych kosmetyków jest wskazane

Osoby, które borykają się z trądzikiem powinny wiedzieć, że w celu niedopuszczenia do powstawania kolejnych zmian trądzikowych niezbędna jest właściwa pielęgnacja takiej skóry. Należy używać specjalnych preparatów, zwanych dermokosmetykami, które pozwolą nam uporać się z niechcianymi pryszczami. Na rynku kosmetycznym jest wiele dostępnych preparatów tego typu. Znajdziemy je wyłącznie w aptece, bądź też w dobrych drogeriach internetowych.

W większości przypadków takie specyfiki zawierają w swoim składzie nadtlenek benzoilu. Jest to substancja, która charakteryzuje się silnymi właściwościami utleniającymi. Dzięki temu eliminuje beztlenowe środowisko, które korzystne jest dla rozwoju bakterii. Ponadto substancja ta redukuje ilość powstających zaskórników.

Jak długo potrwa trądzik?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bowiem wszystko zależy od „predyspozycji” naszej skóry. Bywa tak, że trądzik młodzieńczy przechodzi samoistnie, po zakończeniu okresu dojrzewania. Ale nie zawsze. Wówczas niezbędna jest pomoc dermatologa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena