Niskorosłość zwana także niedoborem hormonu wzrostu dotyka przede wszystkim dzieci. . Obecne polskie szacunki mówią o liczbie trzech tysięcy dzieci leczonych z powodu niedoboru tego hormonu.

Data dodania: 2010-01-05

Wyświetleń: 3565

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Współcześnie w leczeniu niskorosłości nastąpił znaczny przełom. Bowiem po 25 latach badań klinicznych wreszcie odkryto rekombinowany ludzki insulinopodobny czynnik wzrostu.

Niskorosłość i jej przyczyny

Niskorosłość to choroba związana z zaburzeniami wzrastania oceniana na podstawie porównań z dziećmi z tej samej grupy wiekowej i tej samej płci. Dzieci niskorosłe zazwyczaj mają niższy wzrost od poziomu 3. centyla dla określonej populacji. Może mieć również niższy wzrost o dwa bądź więcej centyli w porównaniu do przeciętnego wzrostu rodziców.

Niskorosłość jest niezwykle trudna do zaakceptowania nie tylko przez dziecko. Rodzicom tych dzieci również ciężko jest się z nią pogodzić. Dlatego ważne jest wspomaganie ich w tych ciężkich chwilach.

Przyczyn niskorosłości wymienia się kilka. Bowiem procesy wzrastania zależne są od czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Do czynników  wewnętrznych należą głównie uwarunkowania genetyczne (ściśle związane z płcią czy daną rasą). Wystąpienie niskorosłości powodowane jest także  czynnikami zewnętrznymi. Najczęściej wymienia się niedożywienie ilościowe lub jakościowe.  To przede wszystkim niedostarczenie organizmowi niezbędnych witamin, białka oraz soli mineralnych. Ważnym czynnikiem niezależnym są  również zaburzenia prawidłowego funkcjonowania  układu hormonalnego- głównie  niedobór hormonu wzrostu bądź niedobór czynnika IGF -1. Wśród czynników powodujących niskorosłość  wymienia się także czynniki środowiskowe oraz choroby bez zaburzeń wydzielania hormonu wzrostu

Leczenie dzieci z niedoborem hormonu wzrostu

Skuteczność leczenia dzieci z niskorosłością zależna jest głównie od wczesnego wykrywania. Z tego też względu ważna jest dokładna obserwacja dziecka. Przede wszystkim należy regularnie mierzyć dziecko (przynajmniej raz na trzy miesiące). Bowiem niskorosłość nie pojawia się nagle. Porównywanie na bieżąco wyników z siatką centylową pozwala na ocenę, czy dziecko ma niedobór wzrostu.  By lekarz ustalił tok leczenia niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Te badania pozwolą na określenie poziomu GH, jak również innych substancji: IGF – 1/GFBP – 3.

Przede wszystkim leczenie dzieci z niedoborem hormonu wzrostu ważne jest ze względów społecznych. Dzieci cierpiące na niskorosłość mogą przeżywać problemy i rozterki emocjonalne. Mogą czuć odrzucenie przez rówieśników, czy brak akceptacji wśród ludzi. Takie rozterki mogą zasadniczo wpływać na dalszy ich rozwój oraz na późniejsze życie w społeczeństwie. Mogą bowiem mieć trudności z nawiązywaniem kontaktów, czy będzie im trudno założyć rodzinę. Jednakże dzieci o mocnej osobowości mają szanse na wyjście z tych dosyć trudnych przeżyć.

U dziecka niskorosłego u którego wykryto chorobę, w pierwszej kolejności doprowadza się do przybliżenia jego wzrostu do wzrostu zbliżonego do określonej normy. W późniejszy etapie leczenia ważne jest doprowadzenie do uzyskania niewyróżniającego się wzrostu osoby dorosłej. Leczenie niskorosłości powinno odbywać się do czasu zakończenie procesu wzrastania. Jeśli natomiast, niedobór wzrostu wywołany jest chorobą, która wymaga leczenia w dorosłym okresie, to leczenie winne być kontynuowane ( po wcześniejszym przystosowaniu do leczenia osoby dorosłej).

Jednym z elementów leczenia niskorosłości powinno być wsparcie psychologa. Pomoże on dziecku i rodzinie zrozumieć i zaakceptować stan chorobowy i jego ewentualne skutki.

Jeśli chodzi o osoby dorosłe, to uzyskanie poprawy wzrostu nie jest możliwe przy wykorzystaniu samych leków farmakologicznych. Jedynym rozwiązaniem jest poddanie się operacji kostnej, wydłużającej kończyny dolne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena