Artykuł informujący jak pomóc dziecku zachować zdrowe, białe uzębienie. Dowiedz sie kiedy dziecko zaczyna ząbkować a kiedy wypadają mu pierwsze zęby mleczne.

Data dodania: 2009-12-15

Wyświetleń: 3752

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gdzieś około 6 miesiąca życia dziecka zauważasz, że twoja pociecha wydziela więcej śliny niż to bywało kiedyś. W jej lub jego małe rączki co rusz wpadają drobne przedmioty, które dziecko z zamiłowaniem gryzie. Jest to oznaką, że maluszek właśnie zaczyna ząbkować i dobrze było by się z nim wybrać do gabinetu dentystycznego. Tam to właśnie, stomatolog dziecięcy postara się nam udzielić wyczerpujących rad dotyczących wyrzynania się ząbków u naszego brzdąca.

Najczęściej polecane jest podawanie dziecku chłodnego smoczka lub specjalnego gryzaczka który złagodzi uczucie bólu. Spowoduje również że dziecko będzie mniej marudne niż zazwyczaj co pozwoli na mniej stresujące przejście przez wyrzynanie się zębów.

Wbrew pozorom czas ząbkowania twojego dziecka ma wiele wspólnego z czasem kiedy Ty sam przechodziłeś przez ten okres. Dobrze jest zaczerpnąć informacji u rodziców jak to wyglądało w twoim przypadku. Przyjmuje się jednak, że 20 podstawowych zębów dziecko będzie miało w wieku około 3 lat.

Początkowo higienę jamy ustnej dziecka pomoże utrzymać zwilżona wodą gaza. Po skończeniu jednego roku warto już stosować specjalne szczoteczki do zębów z pastą nie zawierająca fluoru - taka pasta nie jest szkodliwa nawet w przypadku połknięcia.

Wiek 6 - 7 lat to czas początku aktywności „wróżki zębuszki" a ściślej rzecz ujmując wypadania pierwszych zębów mlecznych i zastępowania ich stałymi. Trwa to do osiągnięcia wieku 11-13 lat. W tym okresie warto dziecku podawać wszelkiej maści owoce. Dla przykładu przegryzając zdrowe jabłko dziecko prawie nie poczuje wypadnięcia zęba mlecznego.

W każdym z wymienianych wyżej okresów wskazane jest systematyczne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Dzięki temu będziesz na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w uzębieniu dziecka, zaradzisz próchnicy. Dodatkowo sprawisz, że dziecko będzie miało zdrowy i biały uśmiech co przełoży się na jogo pewność siebie i łatwiejsze nawiązywanie kontaktów z ludźmi.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena