Dlaczego niektórzy umieją wykorzystać upadek tak, by w dłuższym okresie czasu im się to opłaca? Tak naprawdę to nigdy nie ponosimy porażek… przynajmniej do chwili aż nie zaczniemy obwiniać o to innych. 

Data dodania: 2009-12-13

Wyświetleń: 2650

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 8

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

8 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odporność na stres i niepowodzenia

Czy są prawdziwą klęską, czy też etapem w drodze do prawdziwego sukcesu zależy od tego, w jaki sposób je odbieramy i jakie wyciągamy z nich wnioski. Sukces to wynik stopniowego urzeczywistniania ustalonych celów. Ta długa droga do celu załamuje nas, lub też czyni z nas olbrzymów.

PRZYKŁAD: 4-latka zaczyna jeździć na łyżwach i oczywiście się przewraca – więcej czasu spędza siedząc na lodzie, niż stojąc, nie mówiąc już o jechaniu. Nie jest to przyjemne i nie jest to jej celem – ona chce sunąć po lodzie tak pięknie i lekko jak olimpijczycy.  To właśnie siła tego marzenia o sobie samej w roli zwycięzcy każe jej trwać przy swoim wierząc, że kiedyś to się stanie. I przewraca się dalej, ale już umie wstać i jechać – mimo ze na razie jej ruchy mają wdzięk brzydkiego kaczątka. I jeszcze bardzo daleko do celu.

A teraz kilka  przykładów na to, że trzeba ponosić porażki, aby osiągnąć sukces!

1. Uczysz się innego myślenia i zdobywasz doświadczenie

Popełniane błędy pomagają Ci często w znalezieniu takich rozwiązań, których nigdy inaczej byś nie szukał. W miarę popełniania błędów uczysz się na porażkach wiedząc jak rzeczy powinny być robione, aby osiągnąć zamierzony cel.

Jeśli grasz w szachy, to przypomnij sobie początki – brak strategii gry i sama wiedza o tym, jak poruszają się figury jakoś nie zamienia się od razu w zwycięstwa. Trzeba obserwować grę lepszych od siebie i stąd wyciągać wnioski.

2. Kształcisz swój charakter – stajesz się silniejsza

Jeśli poniesiesz porażkę wystarczającą ilość razy, możesz zareagować na 2 rożne sposoby:  poddać się zapominając o swoich dążeniach i ideałach lub uczyć się stając się taką osobą, jaką naprawdę chcesz  zostać.

Przykładem jest sprzedaż ubezpieczeń – wyniki mają Ci agenci, którzy umieją wyciągnąć wnioski z odmowy i uczyć się na błędach. I nie rezygnują!

3. Stajesz się lepiej uzbrojony na wypadek przeciwności losu

Zbyt szybko odniesiony sukces daje fałszywą pewność siebie. Świadomość omylności uczy skromności. Zbyt szybkie odniesienie sukcesu z reguły zaślepia nie dając możliwości krytycznej oceny trudnych sytuacji.

Gdy młody manager lekceważy starszych pracowników i z młodzieńczą nonszalancją zapomina o ich doświadczeniu. Szybko przyjdzie mu zweryfikować swoje poglądy – najczęściej wówczas, gdy tego właśnie doświadczenia mu zabraknie.

4. Jesteś odporna i masz wiarę w siebie.

Czy topniejesz pod naciskiem, czy też stajesz się mocniejsza widząc jednocześnie swoje błędy i sukcesy? Mądrze wykorzystany błąd doda Ci sił będąc źródłem nauki i zrozumienia.

Reakcja „rozpłaczę się i już nigdy tego nie zrobię” jest może chwilowo wygodna, ale prawdziwy komfort to podniesienie się i pojechanie dalej. Mowa oczywiście o nauce jazdy na rowerze, ale chyba nie tylko.

5. Trwasz przy swoim

Jeśli omijasz wszystko to, czego nie robisz dobrze, to popełnij nawet kilka błędów, aby w końcu osiągnąć dobry rezultat. Użyj porażki jako wskaźnika słabych punktów i popraw to.

I co, już nigdy nie chcesz się nauczyć niczego nowego, bo ……?  (dokończ sam).  Moja metoda to skumulowanie jak największej ilości działań z najwyższej półki w krótkim czasie. Chcesz się nauczyć pływać? Pójdź na trening zawodowców. Twoje błędy będą błyskawicznie wychwycone. Co zrobisz ze zdobytą wiedzą – punkt 1,2,3 czy 4?

PYTANIA DO PRZEMYŚLENIA

Czy porażka inspiruje Cię do zwycięstwa? Czy porażka Cię osłabia? Czy wszystkie porażki są takie same? Po których łatwiej jest Ci się podnieść?

CO WARTO WYKORZYSTAĆ I JAK TO ZROBIĆ?

Jeśli masz dostatecznie wielkie pragnienie sukcesu, wole wytrwania i determinację to traktuj potknięcia jak okazje do refleksji – co mogę zrobić lepiej? Inaczej? Uczyń, aby złe doświadczenia stały się Twoją największą mocą. Wykształć stan umysłu zwycięzcy i pozwól błędom służyć Ci jak stery.

CYTAT TYGODNIA:

“Człowiek, który postępując w określony sposób odnosił sukcesy, nie da się nigdy przekonać, że zmiana tego postępowania może przynieść mu korzyść. Stąd właśnie pochodzi niestałość fortuny: czasy się zmieniają, a my pozostajemy tacy sami.” Machiavelli

Żeby odnieść sukces, robimy wszystko, co możemy, by sprawiać wrażenie, że go odnieśliśmy  La Rochefoucauld, 1678

Pamiętaj, że pech, podobnie jak szczęśliwa passa, rzadko trwa długo. H. Jackson Bron

NA DO WIDZENIA:

Mój cytat na drogę:  Najważniejsze, by na drodze do sukcesu się dobrze bawić.

Licencja: Creative Commons
8 Ocena