Blacha aluminiowa to jeden z bardziej wytrzymałych i często wykorzystywanych materiałów w różnych gałęziach przemysłu. Nie jest to jednak materiał, który posiadałby jedną właściwą specyfikację. Możemy wyróżnić co najmniej kilka różnych rodzajów blachy aluminiowej. Są to m.in.:

Data dodania: 2017-04-24

Wyświetleń: 743

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Blachy aluminiowe i ich gatunki

Blachy aluminiowe EN AW-1050A
Jest to typ blachy, który łatwo znosi obróbkę plastyczną na zimno. Nie jest to najbardziej wytrzymały typ blachy, łatwo przewodzi on ciepło oraz energię elektryczną, jest za to odporna na korozję oraz dobrze odbija światło. Blachy alumniowe EN AW-1050A bardzo łatwo się spawa, dzięki czemu łatwo można wytworzyć z nich elementy dekoracyjne. Wytwarza się z nich mi.in. garnki, pojemniki, przedmioty gospodarstwa domowego.

Blachy aluminiowe EN AW-2017A
Ten typ blachy aluminiowej cechuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie oraz jest odporny na zmęczenie materiału. Można go spawać jednak nie jest on zbyt odporny na czynniki powodujące korozję. Używa się go przy produkcji części do samolotów, sprzętu motoryzacyjnego oraz innego rodzaju maszyn w tym maszyn wojskowych.

Blachy alumniowe EN AW-5005
Są to blachy odporne na korozję i pozwalające na łatwą obróbkę plastyczną, także na zimno. Bardzo łatwo można je spawać oraz formować, dlatego często używa się ich m.in. do wykonywania elementów dekoracyjnych. Nie jest to jednak blacha o zbyt dużej wytrzymałości. Stosuje się je przy produkcji elementów architektonicznych np. okładziny elewacji czy dachówek oraz do produkcji części maszyn.

Blachy alumniowe EN AW-5083
Są bardzo wytrzymałe na zmęczenie materiału, odporne na korozję i łatwe do spawania. Ze względu na swoje właściwości stosuje się je głównie w przemyśle stoczniowym. Wykonuje się z niej części statków, masztów i platform. Jest wykorzystywana również w przemyśle motoryzacyjnym oraz do budowy innych maszyn i konstrukcji.

Blachy aluminiowe EN AW-5754
Podobnie jak poprzednio wymieniony typ blachy, również są bardzo odporne na korozję w różnych warunkach atmosferycznych. Są to również blachy bardzo odporne na rozciąganie i zmęczenie materiału. Dzięki swoim właściwościom wykorzystywane są w bardzo wielu różnych gałęziach przemysłu m.in. w przemyśle stoczniowym, jądrowym, chemicznym, farmaceutycznym, budowlanym i spożywczym.

Nie są to oczywiście wszystkie dostępne na rynku rodzaje blachy. Jednak należą one do jednych z częściej wykorzystywanych i spotykanych. Warto zapoznać się z ich charakterystyką, szczególnie jeżeli chcemy zacząć działać w jednej z branż, gdzie będą nam niezbędne.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena