Dzieci, podobnie jak dorośli potrzebują odpowiedniej ilości ruchu, po to, aby być silnymi i zdrowymi. Później, aktywne dzieci stają się aktywni dorosłymi i czerpią długofalowe korzyści ze swoich dobrych nawyków. Co, jednak jeżeli dziecko nie lubi się ruszać i ma złe podejście do aktywności fizycznej?

Data dodania: 2017-04-21

Wyświetleń: 514

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zachęcić najmłodszych do aktywności fizycznej?

W świecie komputerów bardzo ważne jest, aby zachęcić swoją pociechę do bycia aktywnym i wyrobienia w niej zdrowego przyzwyczajenia. Poznajmy więc metody, które pomogą w tym zadaniu:

1. Sport i zabawa. Niektóre dzieci z natury lubią sport i są bardzo ruchliwe (czasami, aż za bardzo). Z drugiej strony mamy grupę, dla której aktywność fizyczna może być źródłem zawstydzenia. Spróbuj połączyć przyjemne z pożytecznym, porozmawiaj z dzieckiem na temat tego, co przepada robić na zewnątrz (każdy maluch z pewnością ma taką aktywność). Może jest to wychodzenie z psem, a może jego grono znajomych chodzi po szkole na zajęcia z piłki nożnej? Warto zainwestować w aktywność fizyczną dziecka, która będzie również przyjemnością, bo będzie to procentować latami, a pociecha nie będzie tego postrzegać jako obowiązku, za którym nie przepada.

2. Grajcie razem w gry, które wymagają aktywności fizycznej. To nie tajemnica, że dzieci uwielbiają grać na komputerze lub na konsoli. Niektórzy rodzice mają nawet z tym duże problemy, bo nie potrafią oderwać najmłodszego od ekranu. W miarę postępu technologicznego powstały konsole, dzięki którym gra może być połączona z aktywnością fizyczną. Nintendo Wii oferuje na przykład gry taneczne. To naprawdę duża frajda, także dla tych starszych. Pamiętaj jednak żeby nie iść na łatwiznę, bo nic nie zastąpi dziecku świeżego powietrza i słońca.

3. Pozwól dziecku pomóc w obowiązkach domowych. Pranie, zmywanie, odkurzanie może nie wydawać Ci się pasjonujące, jednak zwróć uwagę na to, że dzieci inaczej postrzegaja rzeczywistość i dla niektórych może być to rozrywka. Niektórzy najmłodsi lubią czuć się jak dorośli, więc dlaczego nie dać maluchowi pomóc w codziennych obowiązkach, które jednocześnie są przecież aktywnością fizyczną.

4. Wytłumacz dziecku, dlaczego regularny ruch jest ważny. Bardziej oporne maluchy mogą nie lubić aktywności fizycznej dlatego, że wydaje im się, że poza zmęczeniem nic im to nie daje. Zadbaj o to, aby wytłumaczyć, jakie dokładnie korzyści dla organizmu wynikają z ruszenia się sprzed komputera lub telewizora. To naprawdę może pomóc.

Zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej w najmłodszych latach może być decydujące dla jego dalszego rozwoju. Pomimo że najmłodsi często nastawieni są do niej sceptycznie, warto, jest dobrze przyłożyć się do tego zadania. Aktywne dziecko wyrośnie na aktywnego dorosłego, a co za tym idzie, będzie cieszyć się dobrym zdrowiem i szeregiem innych korzyści, jakie daje regularny ruch.   

Licencja: Creative Commons
0 Ocena