Polski sezon narciarski powoli dobiega końca. Opady śniegu nie są już tak częste i mocne, by biały puch mógł się samodzielnie utrzymać na powierzchni, dlatego armatki śniegowe i ratraki pracują dziś pełną parą.

Data dodania: 2017-02-21

Wyświetleń: 2564

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Konserwacja butów narciarskich

Wielu z nas stara się korzystać jeszcze z ostatnich podrygów zimy i każdy wolny weekend spędzać na stokach narciarskich, jednak czas płynie nieubłagania i za kilka tygodni sezon skończy się na dobre i przyjdzie czas na konserwację swojego sprzętu narciarskiego.

 

O ostrzeniu, smarowaniu czy wypełnianiu ubytków w nartach mówi się co sezon, jednak zdecydowanie mniej uwagi poświęca się konserwacji butów narciarskich, a przecież są one tak samo istotne w naszym ekwipunku. Właśnie dlatego dziś poświęcimy uwagę tematowi butów narciarskich i kilku prostych czynnościach, które wykonywane po skończonym sezonie znacząco wpłyną na trwałość naszego obuwia technicznego.

 

Buty narciarskie jak każdy sprzęt sportowy, narciarski wymagają odpowiedniej pielęgnacji, dlatego zanim zapakujemy je do worków, pokrowców, toreb i wyniesiemy do piwnicy, garażu czy na strych należy je bardzo dokładnie wyczyścić, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Ze skorupy buta należy wyjąc but wewnętrzny, wkładki wewnętrzne oraz wkładki pod stopy, gdyż w tych miejscach i przestrzeniach najczęściej może zalegać wilgoć i zanieczyszczenia. Czyszcząc buty narciarskie należy pamiętać o wszystkich zakamarkach i wgłębianiach w strukturze skorupy.

 

Po czyszczeniu wszystkie elementy muszą zostać bardzo dokładnie osuszone. Najlepiej wykorzystać do tego odpowiednio przystosowane suszarki do butów, jednak nawet bez nich możemy sobie łatwo poradzić ustawiając buty w odpowiedniej odległości od kaloryfera czy wykorzystując suszarkę do włosów, ustawioną na niskie obroty. Jeżeli but i wszystkie jego komponenty są już wyczyszczone i suche, należy je poskładać i umieścić na swoich miejscach, tak jak chcielibyśmy ich ponownie używać. Warto pamiętać by podczas składania nie doprowadzić do żadnych zagięć, które mogą powodować odkształcenia.

 

Zewnętrzną skorupę buta można nasmarować, natłuścić. Możemy wykorzystać do tego specjalne preparaty przygotowane do konserwacji butów narciarskich, choć w domowych warunkach dobrze sprawdzi się także cienka warstwa kremu Nivea. Pamiętaj by wyczyszczone i osuszone buty miały dopięte klamry. Leżąc bezczynnie kilka miesięcy w różnych warunkach, niedopięta skorupa może się odkształcić i powodować problemy z dopięciem butów, a nawet dyskomfort podczas pierwszych dni nowego sezonu.

 

Jak widać konserwacja butów narciarskich jest dziecinnie prosta, jednak wielu narciarzy często o niej zapomina, doprowadzając do przedwczesnego niszczenia obuwia, które przecież do najtańszych nie należy.

 

Mamy nadzieję, że uda się wam jeszcze w tym roku poszusować, a tym, którzy z sezonem się już pożegnali przypominamy o konserwacji sprzętu narciarskiego włącznie z butami.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena