Na naszych drogach coraz częściej spotykamy samochody z turbodoładowanym silnikiem. Dzięki temu charakterystycznemu elementowi, skompresowane powietrze, sprawia, że silnik jest bardziej efektywny. Zwiększa się moc, a jednocześnie silnik jest oszczędniejszy. Nic nie jest jednak wieczne, żeby więc turbo dobrze się spisywało, warto mieć je na oku.

Data dodania: 2017-01-16

Wyświetleń: 1128

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Turbo, jak o nie zadbać?

Prosta budowa turbo

Turbosprężarka to element występujący w bardzo wielu współczesnych samochodach. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, jest to urządzenie niezbyt skomplikowane w swojej budowie i działaniu. Turbo składa się z dwóch wirników połączonych wałem i zamkniętych w metalowej obudowie. Jeden wirnik energie czerpie ze spalin, wpadających z kolektora wdechowego. Drugi wirnik natomiast dzięki zjawisku zwiększonego ciśnienia wtłacza do silnika tlen. Zwiększona ilość tlenu w silniku sprawia, że paliwo jest lepiej spalane, dzięki czemu samochód jest oszczędniejszy i bardziej ekologiczny. Dodatkowo silnik jest też dzięki temu zabiegowi, bardziej wydajny, co przekłada się na jego większą moc.

Mocna eksploatacja

Każda turbosprężarka jest więc narażona na duże ilości spalin, których temperatura może sięgać do 1000 stopni Celsjusza. Co więcej, wał w turbosprężarce kręci się z szybkością ok. 300 tysięcy obrotów na minutę. W takich warunkach nikogo nie powinien dziwić więc fakt, że ten element po pewnym czasie, nie jest już tak sprawny, jak na początku. Ważna jest więc jego regeneracja. Dzięki temu mocno wyeksploatowana turbina może zyskać niemal taką samą sprawność, jaką miała na początku.

Kilka praktycznych rad

Żeby nasz turbosprężarka, dłużej nam służyła, warto zastosować się do kilku zaleceń.

  • Kiedy uruchamiamy samochód, nie powinniśmy od razu wrzucać silnika na wysokie obroty. Może to prowadzić do szybszego ścierania się łopatek. Silnik powinien najpierw zyskać odpowiednią temperaturę, a olej dojść do wszystkich metalowych elementów.
  • Nigdy nie powinniśmy też gasić silnika od razu po zaparkowaniu samochodu. Warto odczekać kilka chwil, żeby silnik popracował na wolniejszych obrotach i trochę się schłodził.
  • Pamiętaj też o tym, żeby zawsze wymieniać olej, wtedy kiedy jest to konieczne. Jest to niezwykle ważne, żeby w silniku zawsze znajdował się dobry olej, który będzie wspomagał jego działanie, a nie na odwrót.

Zastosowanie się do powyższych rad, na pewno sprawi, że silnik z turbo będzie działał dłużej. Warto mieć jednak na uwadze to, że nie będzie działał on jednak wiecznie. Jeżeli nasz samochód ma już swoje lata, warto pomyśleć o regeneracji turbosprężarki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena