Każda człowiek potrzebuje snu, aby prawidłowo funkcjonować. Dobra jakość snu przekłada się na jakość naszego życia. Człowiek wypoczęty ma "jaśniejszy" umysł, jest spokojniejszy, sprawniejszy fizycznie i umysłowo. Jak to jest w przypadku dzieci?

Data dodania: 2017-01-21

Wyświetleń: 497

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dziecięcym organizmie brak snu powoduje dużo większe spustoszenie jak w przypadku osoby dorosłej. Według naukowców, dzieci które nie dosypiają, nie kładą się spać o stałej porze etc. są dużo bardziej podatne na występowanie depresji lub stanów lękowych. Dodatkowo z obserwacji, udało im się wywnioskować, że przy braku odpowiedniej ilości snu, poza wytworzeniem dużej ilości negatywnych emocji, deformują się również doświadczenia związane z pozytywnymi emocjami. Oznacza to, że po kilku niedospanych nocach, dziecko będzie czerpało znacznie mniejszą przyjemność z pozytywnych doznań.

Odczuwanie pozytywnych doznań oraz aspekty psychiczne to nie jedyna sfera życia dziecka, gdzie zdrowy sen odgrywa dużą rolę. Niewyspanemu dziecku znacznie trudniej się skupić na nauce niż wypoczętym rówieśnikom. Według naukowców z Montrealu, dzieci których sen jest bardziej efektywny osiągają lepsze wyniki w nauce - w szczególności z przedmiotów ścisłych i języków obcych. Uważają oni również, że u 20% dzieci, które mają problem z nauką, przyczyną jest niska jakość snu. 

Kolejnym badaniem jakie zostało przeprowadzone przez badaczy z Ramon Llull University i Autonomous University of Barcelona, było dowiedzenie, że dzieci, które śpią nieregularnie i mniej niż 9 godzin dziennie osiągają znacznie gorsze wyniki w nauce. Poprosili oni o wypełnienie kwestionariuszy przez 142 rodziców, z pytaniami o jakość snu ich dzieci. Wyniki potwierdziły ich przypuszczenia i pokazały, że 70% dzieci przynajmniej 3 razy w tygodniu wraca do domu po 21:00 i kładzie się spać po 23:00.

Zadbajmy zatem o odpowiednią atmosferę w okolicach pory snu. Wygaśmy światła, zadbajmy o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, poprośmy o odłożenie elektroniki na godzinę przed snem, a w zamian za to poczytajmy dziecku książkę. 

Bardzo ważnym jest aby już we wczesnym etapie rozwoju dziecka zadbać o dobrą jakość snu, ponieważ nawyki nabyte w okresie dzieciństwa potrafią się silnie zakorzenić w naszej psychice. Konsekwencją długotrwałych problemów ze snem, mogą być także problemy z niską samooceną oraz trudności z kontrolowaniem emocji. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena