Ten rodzaj nerwobólu jest częstym problem wśród osób mających za sobą problemy z wypadnięciem dysku, urazem pleców lub bólami krzyża. Potocznie nazywany ,,atak korzonków" może sprawić wiele problemów, zatem wiedza na temat możliwości walki z taką przypadłością może się przydać każdemu z nas.

Data dodania: 2017-01-11

Wyświetleń: 921

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rwa kulszowa - jak z nią walczyć?

Rwa kulszowa - co warto wiedzieć na temat tego problemu?

Rwa kulszowa wiąże się z szeregiem charakterystycznych dolegliwości, które mogą nam poważnie utrudnić życie. Ból, który pojawia się w okolicy krzyżowej kręgosłupa, palący lub strzelający ból w nodze, który może się nasilać w trakcie kichania lub schylania się – oto objawy, które bardzo często towarzyszą rwie kulszowej. Kolejnym problemem związanym z tym schorzeniem jest znaczne osłabienie siły mięśniowej oraz mrowienie łydki. Kolejne objawy, które pojawiają się wraz z rozwojem problemu, to problemy związane z brakiem odruchu kolanowego, a w najpoważniejszych przypadkach – niemożliwość kontrolowania zwieraczy pęcherza lub odbytu. W jaki sposób można walczyć z bólem? Ponieważ jednym z najpoważniejszych problemów związanych z rwą kulszową jest silny ból, walka z nich jest głównym wyzwaniem dla pacjentów walczących z tą chorobą. Wypoczynek w łóżku, sięganie po środki przeciwbólowe – oto metody, z których polscy pacjenci w walce z takim bólem korzystają najczęściej.

Rwa kulszowa kontra współczesna medycyna

O tym, w jaki sposób powinno w danym przypadku wyglądać leczenie, decyduje lekarz na podstawie wyników badań. Zazwyczaj stosowane jest leczenie zachowawcze. W takim przypadku terapia polega przede wszystkim na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz na korzystaniu z fizykoterapii. W chwili, gdy nacisk na nerw jest bardzo silny lub gdy leczenie zapobiegawcze nie przynosi efektów, lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu.

Jak chronić się przed rwą kulszową?

Każdy z nas może w porę podjąć te kroki, które w znacznym stopniu zmniejszą ryzyko pojawienia się rwy kulszowej. Co można zrobić? Podstawowa profilaktyka to regularne ćwiczenia oraz kontrola masy ciała. Pamiętajmy, że każdy zbędny kilogram to spore obciążenie dla naszych kości oraz dla kręgosłupa. Pamiętajmy też o tym, jak ważne jest zachowanie prawidłowej postaci ciała, bez względu na to, czy przenosimy ciężkie przedmioty, czy też pracujemy za biurkiem. Zastosowanie się do tych prostych zasad profilaktyki może nas uchronić przed poważnymi problemami ze zdrowiem oraz przed silnym bólem, który sprawia tak wiele kłopotów pacjentom walczącym z rwą kulszową. Jest to uciążliwy problem, którego nie można ignorować.

Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym lepiej dla nas.

Nie lekceważmy zatem pierwszych niepokojących objawów, szczególnie w chwili, gdy mamy już za sobą problemy z krzyżem lub wypadnięciem dysku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena