Beton jest materiałem, który potrzebny jest na każdej budowie. Na małych budowach, wystarczy, rozrobić go samemu w małej betoniarce. W przypadku większych budów musi być dostarczony przez betoniarkę. Na tego typu dużych budowach, bardzo często używa się również pompy do betonu.

Data dodania: 2016-11-13

Wyświetleń: 1057

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Stacjonarne i gąsienicowe pompy do betonu

Czym właściwie są pompy do betonu? Są to urządzenia, które pomagają doprowadzić beton do miejsc trudno dostępnych. Wszędzie tam, gdzie samemu byłoby nam trudno go wylać, pomoże nam pompa, która szybko i bezpiecznie wyleje beton we wskazanym przez nas miejscu.

Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje pomp do betonu, są to:

  • pompy stacjonarne
  • pompy gąsienicowe

Wrócimy jeszcze na chwilę do tego, kiedy używamy pompy do betonu. Przede wszystkim robimy to w sytuacjach, kiedy podjechanie gruszką z betonem do miejsca, w którym chcemy go wylać, jest niemożliwe. Dobrym przykładem może być sytuacja, kiedy chcemy wylać beton w miejscu znajdującym się na wyższej kondygnacji. Warto wspomnieć również o tym, że samo używanie pompy do betonu znacznie ułatwia i przyspiesza sprawę. Szczególnie, wtedy kiedy budowa jest duża, a beton musi być ciągle mieszany.

Rodzaje pomp

Omówimy teraz pokrótce wszystkie dwa najważniejsze rodzaje pomp.

Stacjonarne pompy do betonu – bardzo często przybierają formę przyczep. Możemy więc podpiąć je do samochodu lub innej maszyny i przeciągnąć w dowolne miejsce. Ich małe gabaryty powodują, że lejek zasypowy, czyli ten, do którego wprowadza się ciekły beton, jest stosunkowo niewielki. Tego typu pompy mogą być sterowane zdalnie lub z poziomu maszyny, lub pilota podpiętego do niej na kablu.

Gąsienicowe pompy do betonu – ich specyfikacja jest bardzo zbliżona do specyfikacji pomp stacjonarnych. Są podobnych rozmiarów i mają podobne osiągi. To, co odróżnia ją od pompy stacjonarnej, jest to, że posiada gąsienice oraz własny napęd. Dzięki temu możemy przemieścić ją w dowolne miejsce bez potrzeby podpinania jej do samochodu lub innej maszyny. Bardzo cennym dodatkiem są również reflektory, którymi możemy oświetlić zaciemnione miejsce.

Jaką pompę wybrać?

Wszystko zależy oczywiście od naszych potrzeb. Jeżeli budowa jest mała, np. budujemy dom jednorodzinny, w zupełności powinna nam wystarczyć pompa stacjonarna. Do nieco większych budów, dobrym pomysłem może okazać się natomiast pompa do betonu gąsienicowa.Jest ona bardziej wszechstronna i dojedzie w trudniej dostępne miejsca, na budowie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena