Konie to zwierzęta, które człowiek oswoił już bardzo dawno temu. Towarzyszą one ludziom już od stuleci. Były i są nadal wykorzystywane do różnych celów. Możemy na nich jeździć, ciągnąć nimi wozy, czy uprawiać na nich różnego rodzaju sporty. Wykorzystywane bywają również do pracy z chorymi osobami.

Data dodania: 2016-10-10

Wyświetleń: 1480

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Strój jeździecki, z czego się składa?

W tym wpisie nie będziemy jednak przyglądać się dokładnie historii koni, ani też rodzajów zajęć, do jakich mogą być wykorzystywane. Przyjrzymy się natomiast, odzieży, w jaką powinien wyposażyć się jeździec, który poważnie myśli o pracy z końmi.

Przede wszystkim, należy pamiętać, że ubiór jeździecki, powinien być przede wszystkim bezpieczny. Wszystkie inne kwestie powinny być drugoplanowe. Koń nie obrazi się na nas, jeżeli nasz ubiór nie będzie do siebie dopasowany pod względem estetycznym, więc nie mamy się o co martwić.

Dlaczego strój jeźdźca powinien być bezpieczny? Otóż konie to zwierzęta żywe. Dobrze traktowane, raczej same z siebie nie powinny zrobić człowiekowi krzywdy. Jednak podczas jazdy i pracy z końmi może dojść do tysięcy różnych losowych sytuacji, w których koń np. czegoś się przestraszy. Wtedy jego zachowanie jest trudne do przewidzenia, ponieważ zaczynają działać jego instynkty, a nie wyuczone zachowania. To właśnie w takich chwilach, nasze zdrowie i życie bywa zagrożone.

Kask. Najważniejszym elementem stroju jeździeckiego niewątpliwie jest kask. To właśnie naszą głowę powinniśmy chronić najlepiej, jak tylko możemy. Na kasku nie ma więc co oszczędzać. Dobry kask to inwestycja, która być może kiedyś uratuje nam życie. Kupując kask, powinniśmy wybierać taki, który posiada atest bezpieczeństwa i jest dobrze dopasowany do naszej głowy. Inaczej nie spełni on właściwie swojej funkcji.

Kurtka lub bluza jeździecka. Jest to kolejny element stroju jeźdźca. Element ten podobnie jak kask powinien być dopasowany do naszego ciała. Dzięki temu podczas jazdy będziemy, bardziej aerodynamiczni. Tutaj powinniśmy postawić na wygodę oraz na to by kurtka czy bluza nie wydawały żadnych dźwięków. Szeleszczące elementy ubrania mogą bowiem przestraszyć konia. Często do kurtki lub bluzy, stosuje się specjalne kamizelki ochronne, które pozwalają zabezpieczyć się przed urazami podczas wypadku.

Rękawiczki. Z pozoru mało istotny element stroju jednak może okazać się bardzo przydatny. Zabezpieczają one bowiem, nasze dłonie przed otarciami i odciskami, jakie mogą się pojawić na naszych rękach podczas trzymania lejców. Dodatkowo utrudniają wyślizgnięcie się ich, z dłoni.

Spodnie. Podobnie jak kurtka czy bluza, powinny być dopasowane do naszego ciała i nie wydawać dźwięków, które mogłyby spłoszyć konia. Spodnie do jazdy konnej powinny mieć płaskie szwy, które zapobiegają pojawianiu się otarć. Powinny być wykonane z takiego materiału, który nie będzie krępował i ograniczał naszych ruchów.

Buty. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o butach. Podobnie jak inne elementy, powinny wspomagać nasze bezpieczeństwo i wygodę. Buty jeździeckie powinny być tak zbudowane, aby uniemożliwić zaczepienie się ich w strzemię podczas upadku z konia, jest to bowiem sytuacja bardzo niebezpieczna. Nie powinny mieć więc szerokich czubków, dużych języków i innych elementów, które mogłyby się o coś zaczepić.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena