Trudno w dzisiejszych czasach postawić dom bez jakichkolwiek elementów stalowych. W budownictwie wykorzystywane są dziś dość powszechnie zbrojenia wykonane ze stalowych prętów. Trudno więc wyobrazić sobie dzisiaj budowę, na której ten materiał nie jest używany. W tym wpisie przyjrzymy się kilu aspektom stalowych prętów.

Data dodania: 2016-09-23

Wyświetleń: 901

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Pręty stalowe do budowy domu

Jeżeli budujesz dom, powinieneś mieć w swoim projekcie budowlanym, podane odpowiednie informacje dotyczące prętów zbrojeniowych, które są potrzebne do wybudowania domu. Projekt powinien, dokładnie określać ile prętów potrzebujesz i jakie powinny być to pręty. Najważniejsze informacje to kształt prętów oraz ich długość i średnica. Zazwyczaj ilość potrzebnej do budowy domu stali podawana jest w tonach. Dobry projekt budowy zawiera również opis dotyczący tego, jakiej klasy i gatunku powinna być stal. Projekt powinien też wyszczególniać, z jakiej stali powinny być wykonane poszczególne elementy konstrukcji.

Posiadając już wszystkie potrzebne informacje, możesz przejść do szukania odpowiedniej stali i jej zakupu. Do wyboru mamy zazwyczaj dwie opcje. Możemy kupić albo gotowe pocięta na wymiar pręty lub inne elementy, na sztuki. Możemy też kupić odpowiednią ilość ton stali i przycinać ją samemu na budowie. Należy jednak pamiętać, że ilość stali podana w projekcie jest tylko szacunkowa. Zdarza się, że będziemy jej potrzebować trochę więcej. Warto więc podczas zakupów na wszelki wypadek kupić ok. 10 procent więcej, niż przewiduje projekt.

Osobom, które chcą spać spokojniej, poleca się zakup gotowych pociętych już prętów. W przeciwnym wypadku będziemy musieli sami je pociąć i naprostować co może być trudne bez posiadania odpowiedniego sprzętu.

Do budowy domów jednorodzinnych najczęściej stosuje się cztery rodzaje prętów. Są to:

  • gładkie pręty ze stali, klasa: A-0, gatunek: St0 lub St0S
  • gładkie pręty ze stali, klasa: A-I, gatunek: St3 lub St3S
  • żebrowane pręty ze stali, klasa A-II, gatunek: 18G2
  • żebrowane pręty ze stali, klasa A-III, gatunek 34GS

O czym mówią nam te oznaczenia? Stal o klasie A-0 to stal bardzo miękka, która łatwo kształtować i wyginać. Natomiast stale o klasie A-II i A-III, są prawie dwa razy bardziej wytrzymałe od stali klasy A-0 i A-I. Są więc stosowane tam, gdzie, konstrukcja narażona jest na większe obciążenia.

Jeżeli zastanawiasz się, jak przewozi się stal zbrojeniową, już śpieszymy z wyjaśnieniem. Jeżeli stalowe pręty nie są zbyt długie, czyli ich długość nie przekracza 6 metrów, można je przewozić ciężarówkami lub samochodami dostawczymi. Dłuższe pręty nieprzekraczające jednak 12 metrów długości, przewozi się przy pomocy naczep. Natomiast wszystkie pręty dłuższe niż 12 metrów należy przewozić specjalnymi przyczepami dłużycowymi.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena