Dobroczynne działania niskich temperatur są znane człowiekowi od wielu lat. Już 2500 lat przed naszą erą ludzie wykorzystywali zimną wodę, śnieg bądź lód, aby skorzystać z dobroczynnego działania zimna.

Data dodania: 2016-08-08

Wyświetleń: 735

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Krioterapia

 Dzisiaj krioterapia to jedna z najbardziej popularnych terapii w leczeniu i łagodzeniu wielu dolegliwości. Czym jest krioterapia? Mówiąc najprościej - to leczenie zimnem. Może być ogólna (oziębienie całego ciała w komorach kriogenicznych) bądź miejscowa (ochładzanie wybranych powierzchni ciała). Bez względu na rodzaj zastosowanej terapii pozwala zapomnieć o bólu, a tym samym odzyskać radość życia. 

Krioterapia bazuje na naturalnych reakcjach organizmu na zimno - zachowania obronne przywracają równowagę w jego funkcjonowaniu. Dzięki krioterapii wydziela się endorfina (naturalny środek przeciwbólowy), szybciej  krążą zaaplikowane substancje lecznicze oraz zmniejsza się napięcie mięśni, które dzięki powstałej elastyczności stają się sprawniejsze.

Krioterapia sprawdza się w wielu schorzeniach i jest wykorzystywana w leczeniu następujących dolegliwości: zapalenia stawów i ścięgien, choroby rematyczne, zwichnięcia, stwardnienie rozsiane, przemęczenie, przewlekły ból, depresja, zmiany zwyrodnieniowe, zapalenia nerwów, następstwa urazów czy profilaktyka osteoporozy. Może być też wykorzystywana w zabiegach odnowy biologicznej, gdyż spowalnia procesy starzenia, redukuje cellulit, pomaga walczyć z otyłością i zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie.

Jednak tak jak każda terapia posiada pewne przeciwwskazania, do których można zaliczyć: zaburzenia rytmu serca, niewydolność sercowo - naczyniową, uczulenie na zimno, wyniszczenie organizmu, choroby nowotworowe, nadciśnienie, choroby zakrzepowe oraz wiek poniżej dziesiątego roku życia. 

Skierowanie na zabiegi krioterapii może wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Krioterapia jest przeprowadzana w wielu placówkach medycznych, a także w sanatoriach i uzdrowiskach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena