Prezentujemy kilka przydatnych informacji na temat właściwego wyboru licznika rowerowego. Sprawdź na co zwrocić uwagę i jakie funkcje powinien spełniać Twój licznik.

Data dodania: 2016-08-06

Wyświetleń: 808

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybieramy licznik rowerowy

Elektronika sportowa to dziś nieodłączny element w niemal każdej dyscyplinie zarówno sportów profesjonalnych jak i amatorskich. Każdy biegacz mierzy dziś swój puls i dystanse, które pokonuje, podczas meczu mierzymy ilość podań i obszar ruchu piłkarzy, rowerzyści kontrolują swoją prędkość, dystanse i oznaki witalne podczas przejażdżek czy wyścigów.

 

Wszystkie te dane mają nam pomóc w monitorowaniu swoich postępów i wyznaczaniu sobie nowych barier do pokonania, aby stać się jeszcze lepszym, szybszym i silniejszym. Wiele z tych funkcji oferują nam dziś nasze telefony komórkowe, które dzięki odpowiednim aplikacjom potrafią zamienić się w liczniki prędkości, mapy GPS, tabele spalanych kalorii i wiele innych urządzeń.

 

Nie zawsze jednak chcemy wykorzystywać swój telefon do zadań, do których nie był on pierwotnie stworzony, czeto też korzystanie z kilku-calowego ekranu jest zwyczajnie nieporęczne, co zmusza nas do kupna dodatkowych uchwytów, pokrowców i innych gadżetów robiąc z czasem z roweru przenośne biurko z przymocowaną do niego elektroniką.

 

To właśnie dlatego liczniki rowerowe nadal cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród amatorów ale i profesjonalnych kolarzy, którzy chcą na bieżąco śledzić swoje wyniki sportowe. W tym artykule podpowiemy Wam zatem jak wybrać dobry licznik na rower i czym kierować się podczas zakupów.

 

Głównym wyróżnikiem liczników rowerowych będą oczywiście oferowane przez nie funkcje, jednak zanim do funkcji przejdziemy, warto sprawdzić czy dany licznik rowerowy jest licznikiem przewodowym czy bezprzewodowym.

 

Liczniki przewodowe są to zazwyczaj niedrogie urządzenia, które do pracy, jak sama nazwa wskazuje potrzebują przewodu z czujnikiem, który przekazuje do jednostki centralnej licznika wszelkie gromadzone dane. W warunkach miejskich taki rodzaj licznika nie powinien sprawić nikomu trudności, jednak trzeba nieco bardziej uważać w trudniejszym terenie aby przewód licznika nigdzie się nie zaplątał i nie uszkodził.

 

Liczniki bezprzewodowe to nieco droższe urządzenia, które do komunikacji wykorzystują fale radiowe. Niekiedy dane przekazywane do licznika mogą zostać zakłócone w pobliżu silnego pola magnetycznego, jednak są to bardzo sporadyczne sytuacje. Liczniki bezprzewodowe można błyskawicznie zamontować i zdemontować, a parowanie czujnika z jednostką centralną zajmuje tylko kilka sekund.

 

Szukając licznika rowerowego warto zwrócić uwagę na jego budowę i jakość wykonania. Na to czy urządzenie jest wodoodporne i wstrząsoodporne. Sprawdźcie wyświetlacz licznika i jego widoczność w pełnym słońcu oraz jakość wyświetlanych danych. Dobry licznik rowerowy nie powinien być ani zbyt lekki, ani zbyt ciężki, bowiem w przypadku ściągnięcia go i schowania do kieszeni nie będzie nam ciążył i nie uszkodzi się tak łatwo.

 

Istotną kwestią jest także zakres temperatur, w których licznik będzie wstanie pracować. Jeżdżąc na rowerze tylko w sezonie wiosenno-letnim przy odpowiedniej temperaturze nie musimy się za bardzo martwić na żywotność naszego licznika. Rowerzyści, którzy na swoich jednośladach jeżdżą przez cały rok muszą nieco bardziej uważać bowiem w niskich temperaturach wiele urządzeń elektronicznych może spłatać im figla. Wiele liczników dostępnych na rynku gwarantuje bezpieczną pracę w warunkach od 0 do nawet 60 stopni, a bardziej specjalistyczne gadżety nie sprawią nam problemu nawet w temperaturze sięgającej -15 stopni.

 

Każdy licznik rowerowy powinien także spełniać kilka podstawowych funkcji, które przydadzą się nam podczas podróży, a są to m.in.:

 

  • wskazanie aktualnej prędkości,
  • wskazanie średniej prędkości,
  • wskazanie maksymalnej prędkości,
  • wskazanie dystansu całkowitego jaki przebyliśmy,
  • możliwość ustawienia dystansu wycieczki,
  • wskazanie aktualnej godziny,
  • wskazanie czasu jazdy,
  • wyświetlanie wszystkich funkcji licznika w pętli.

Mamy nadzieję, że przedstawione w artykule informacje ułatwią Wam wybór odpowiedniego licznika rowerowego.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena