Istnieje takie powiedzenie: potrzebować czegoś jak powietrza. Bo to właśnie powietrze jest nam absolutnie niezbędne do życia, a konkretnie czyste powietrze z odpowiednim udziałem tlenu. Minutowe zapotrzebowanie dorosłego człowieka to około dziesięciu litrów powietrza, które jest wdychane, a następnie wydychane.

Data dodania: 2016-06-27

Wyświetleń: 674

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

W powietrzu uwalnianym z płuc mało jest tlenu, za to sporo – dwutlenku węgla, więc przy braku wymiany powietrza zaczyna brakować tlenu. Jednocześnie w każdym pomieszczeniu znajduje się kurz, pył, a także zanieczyszczenia mikrobiologiczne. W takich warunkach rośnie ryzyko złego samopoczucia, a także pogorszenia się stanu zdrowia, a nawet zachorowania na poważne choroby.

Stąd prawidłowo działająca instalacja wentylacji jest wymogiem sanitarno-epidemiologicznym. Koniecznie trzeba systematycznie usuwać zużyte powietrze, na jego miejsce wprowadzając nowe, świeże. Wymóg stosowania wentylacji określony jest przepisami prawa. Dotyczy ono nie tylko budynków mieszkalnych, ale także użyteczności publicznej i przemysłowych, w których bardzo często powietrze jest dodatkowo zanieczyszczane na skutek emisji zanieczyszczeń związanych z prowadzeniem procesów technologicznych.

Dla każdego budynku opracowuje się indywidualny projekt instalacji wentylacji, gdyż musi ona posiadać odpowiednią wydajność. Tak jak w przypadku każdej innej instalacji, konieczna jest okresowa konserwacja. W tym przypadku najważniejsze jest regularne czyszczenie kanałów wentylacyjnych, ponieważ wraz z upływem czasu ich przekrój się zmniejsza na skutek odkładania się zanieczyszczeń na ściankach. Powoduje to nie tylko spadek wydajności, ale także zwiększenie poboru energii oraz ryzyko przedostawania się zanieczyszczeń z powrotem do pomieszczeń.

Poza czyszczeniem przewodów wentylacyjnych pożądane jest przeprowadzenie dezynfekcji, która pozwoli na usunięcie drobnoustrojów chorobotwórczych, zagrażających zdrowiu ludzi.

Zalecana częstotliwość inspekcji i serwisowania instalacji wentylacji to dwa razy w ciągu roku, jednak w niektórych przypadkach może się okazać, że potrzebne będzie dodatkowe czyszczenie. Aby się o tym przekonać, można wykonać inspekcję kanałów za pomocą specjalnej kamery do monitoringu przewodów wentylacyjnych.

Zazwyczaj proces czyszczenia przebiega dwuetapowo, najpierw zabrudzenia odrywane są od ścianek przy użyciu specjalnych szczotek, a następnie przewód podciśnieniowy usuwa je na zewnątrz.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena