Ciąża to cudowny czas oczekiwania na dziecko, ale także okres, w którym ciało kobiety nieuchronnie się zmienia, a jednym z najbardziej widocznych symptomów jest przyrost wagi. Jest to jak najbardziej normalne, ale dla wielu kobiet stanowi duże obciążenie.

Data dodania: 2016-05-11

Wyświetleń: 927

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kiedy zacząć odchudzanie po ciąży?

Kiedy maluch pojawi się już na świecie, młode mamy zaczynają się zastanawiać, kiedy najwcześniej mogą zacząć się odchudzać, by jak najszybciej wrócić do wagi sprzed ciąży.

Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca. A brzmi ona tak: odchudzanie po ciąży trzeba zacząć... w ciąży, a najlepiej jeszcze wcześniej. Jak to rozumieć? Otóż chodzi o to, by wyrobić sobie właściwe nawyki żywieniowe, które później zaowocują mniejszym przyrostem wagi i łatwiejszym chudnięciem, nie mówiąc już o zdrowiu matki i dziecka. Ponadto warto przed zajściem w ciążę ukształtować w sobie potrzebę regularnego ruchu. Ciało będące w dobrej formie lepiej zniesie trudy ciąży, łatwiej też będzie podjąć aktywność fizyczną po porodzie.

Natomiast będąc już w ciąży koniecznie trzeba trzymać się zasad zdrowego odżywiania, oczywiście biorąc pod uwagę potrzeby mamy i rozwijającego się płodu. Warto trzymać się dyscypliny żywieniowej i nie ulegać bez opamiętania ciążowym zachciankom. Oczywiście małe odstępstwo raz na jakiś czas na pewno nie zaszkodzi, ale myślenie „Jestem w ciąży, więc mogę sobie pofolgować” - już na pewno tak. Tłumaczenie swojego obżarstwa hasłem, że trzeba przecież jeść za dwoje, nie ma racji bytu. Jeść należy dla dwojga – to znaczy przede wszystkim zdrowo. Dzięki temu szanse, że nie przytyje się ponad fizjologiczne minimum, znacząco rosną. Jeżeli jednak ciąży towarzyszą powikłania takie jak np. cukrzyca ciążowa, lepiej nie eksperymentować samemu z dietą, ale udać się do specjalisty.

Wizyta w poradni dietetycznej przyda się także po porodzie. Oczywiście wciąż podstawą utraty kilogramów powinna być zbilansowana, zdrowa dieta oparta na piramidzie żywieniowej, jednak młodym mamom często doskwiera brak czasu na staranne planowanie menu. Obowiązek ten przejmie dietetyk, co więcej, na podstawie przeprowadzonego wywiadu dobierze dietę odpowiadającą indywidualnym potrzebom pacjentki. Dietetyk pomoże także wyeliminować popełniane, często nieświadomie, błędy żywieniowe. Poza tym regularne wizyty, połączone z ważeniem, zazwyczaj działają motywująco.

Trzeba stanowczo podkreślić, że rozpoczęcie odchudzania po porodzie nie jest możliwe dopóki karmi się piersią. W okresie laktacji pozostaje trzymanie się zasad zrównoważonej diety i aktywność fizyczna (rzecz jasna dostosowana do możliwości fizycznych i czasowych młodej mamy). Nie można bowiem dopuścić do niedoborów pokarmowych u mamy i dziecka. Po odstawieniu malucha od piersi, można podjąć zdecydowane kroki w kierunku odzyskania figury sprzed ciąży.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena