Jak często dopada nas potrzeba zważenia mrówki, porównania masy dwóch ziaren ryżu lub odważenia ni mniej ni więcej, tylko dokładnie 0,1 mg arszeniku? Niezbyt często? Bardzo rzadko? Nigdy?

Data dodania: 2016-04-18

Wyświetleń: 1694

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Waga laboratoryjna - nie tylko do laboratorium?

Prywatnie raczej nam się nie zdarza dokonywać tak precyzyjnych pomiarów i waga laboratoryjna nie stanowi w gospodarstwie domowym artykułu pierwszej potrzeby. Istnieje jednak wiele dziedzin, w których ekstremalna dokładność w określaniu masy substancji ma znaczenie zasadnicze.

Badania naukowe, czyli zważ to dobrze

Laboratoria badawcze prowadzące projekty nie tylko z podstawowych dziedzin, jak chemia, biologia lub fizyka, ale także pokrewnych - to dyscypliny, w których waga laboratoryjna jest jednym z podstawowych narzędzi pracy. Tu w procesie ważenia granice wyznacza nie masa obiektów ważonych, lecz możliwości techniczne sprzętu. Naukowcom udało się bowiem zważyć już nie tylko atom, ale nawet jego składnik - elektron. Dokonali tego naukowcy z laboratorium w Instytucie Fizyki Jądrowej im. Maksa Plancka w Heidelbergu.

Medycyna i farmacja, czyli przechyl szalę zwycięstwa

Waga laboratoryjna wykorzystywana jest także w walce o ludzkie zdrowie i życie, choć oczywiście nie bezpośrednio (ma jednak ogromne znaczenie). Trójtlenek arsenu (popularny arszenik), śmiertelnie toksyczny, wykorzystywany jest w leczeniu jednej z odmian ostrej białaczki. Aby jednak pacjenta wyleczył, a nie zabił, jego dawki muszą być obliczone i odmierzone z najwyższą precyzją i ostrożnością. Waga laboratoryjna do precyzyjnych pomiarów jest obecna w każdym laboratorium analitycznym przy każdej większej przychodni czy klinice oraz w aptekach.

Kosmetyka, czyli nie zważaj na wiek

Nikt by nie uwierzył, ilu specjalistów z dziedziny chemii, biologii i medycyny zatrudniają koncerny kosmetyczne na całym świcie. Ich laboratoria są świetnie wyposażone i waga laboratoryjna, nawet taka ultramikroanalityczna, nie stanowi najbardziej kosztownego sprzętu. Stąd te kosmiczne ceny niektórych kosmetyków. Przecież składniki, z których uzyskuje się słoiczek kremu czy flakonik perfum o pojemności 30 ml nie kosztują aż tyle. Firmy prześcigają się w opracowywaniu najnowszych formuł stanowiących alternatywę dla chirurgii plastycznej. Powstają coraz to nowsze specyfiki o coraz bardziej skomplikowanych nazwach, które mają w - już nie magiczny - ale naukowy sposób zatrzymać czas, a dokładnie efekty jego działania na skórę, włosy i paznokcie pań. Panów zresztą także, bo w tej branży zapanowało szeroko pojęte równouprawnienie.

Jubilerstwo, czyli luksus na wagę złota

Bardzo dokładna waga laboratoryjna (waga precyzyjna) także urządzenie, bez którego nie obejdzie się także żaden zakład jubilerski czy złotniczy. Metale szlachetne ze względu na swą niebagatelną cenę muszą być ważone niezwykle skrupulatnie. Żadna przecież ze stron uczestniczących w transakcji nie chce być stratna, a już bardzo niewielkie ilości kruszcu mają niebagatelne ceny.

Więcej o zastosowaniach wagi laboratoryjnej na stronie http://emaks.pl/wagi/wagi-precyzyjne.html 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena