Zapylenie zaliczane jest do głównych czynników szkodliwych, na które narażeni są pracownicy na stanowisku pracy. Cząsteczki pyłów w szerokim spektrum oddziałują negatywnie na organizm ludzki.

Data dodania: 2016-04-14

Wyświetleń: 1930

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Przyczyniają się do wielu zachorowań, wśród których pylice płuc, według danych ZUS, stanowią najliczniejszą grupę wśród chorób zawodowych.Z kolei według danych Światowej Organizacji Zdrowia, wśród pylic dominuje pylica górników kopalń, a w dalszej kolejności pylica krzemowa i azbestowa.

Powstawanie zapylenia związane jest z procesami wydobywczymi i wieloma procesami technologicznymi. Według opracowania ZUS, na pylice płuc w największej mierze narażeni są mężczyźni zatrudnieni w zakładach, gdzie ma miejsce produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, produkcja metali, produkcja z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, wydobycie węgla oraz w budownictwie. Pocieszać może informacja o spadku zachorowań na pylicę azbestową. Jest to związane z jednej strony z rosnącą świadomością zagrożenia pyłem azbestowym, z drugiej – coraz większym odsetkiem usuniętych bezpiecznie odpadów i wyrobów zawierających azbest.

O szkodliwości działania danego rodzaju pyłów decydują takie parametry jak:

  • stężenie
  • kształty cząstek
  • stopień rozdrobnienia
  • struktura krystaliczna
  • skład chemiczny
  • czas narażenia
  • rozpuszczalność pyłu w płynach ustrojowych

Duże znaczenie mają także właściwości osobnicze danego pracownika. Pyły mogą mieć działanie:

  • drażniące (np. cząstki szkła, węgla)
  • alergizujące (np. pyły miedzi, pyły pochodzenia organicznego)
  • zwłókniające (np. cząstki talku, kwarcu, gliny)
  • rakotwórcze (np. azbest, syntetyczne włókna mineralne)

Aby możliwa była ocena ryzyka zawodowego, konieczne jest wykonanie pomiarów stężeń na stanowisku pracy, należy także określić wskaźniki ekspozycji na pyły w odniesieniu do całodziennego czasu pracy. Otrzymane wyniki porównuje się z wartościami najwyższych dopuszczalnych stężeń pyłów, które zawarte są w stosownej Polskiej Normie. Wyniki te służą także doborowi indywidualnych i zbiorowych środków ochrony przed zapyleniem.

Jednym z najważniejszych środków ochrony zbiorowej jest odpylanie. Właściwie wykonana instalacja wentylująca i odpylająca nie tylko chroni zdrowie pracowników, ale także zwiększa bezpieczeństwo, komfort i wydajność pracy. W wielu procesach przemysłowych odpylacze działają przeciwwybuchowo. Ponadto możliwe jest połączenie instalacji odpylającej z instalacją odzysku ciepła, co z kolei pozwala obniżyć zużycie energii.

Warunkiem prawidłowego odpylania procesowego jest właściwie zaplanowana instalacja filtrująca. Projekt musi uwzględniać szereg czynników, jak np. kubatura hali, rodzaj i zużycie surowców do procesu technologicznego, stosowana technologia, przewidywana ilość emitowanych pyłów. Nie trzeba dodawać, że konieczne jest regularne czyszczenie przewodów wentylacyjnych i wymiana materiałów filtracyjnych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena