Rozwiązanie to, choć wygodne, tak naprawdę rozwiązuje tylko jeden, niekoniecznie najbardziej palący problem. Prawdziwym rozwiązaniem jest chmura obliczeniowa – usługa zdecydowanie kompleksowa, bo, co najważniejsze, polegająca nie tylko na udostępnieniu przestrzeni, ale też oprogramowania.

Data dodania: 2016-04-01

Wyświetleń: 1140

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Problemy z oprogramowaniem, które rozwiązuje chmura

Chmura obliczeniowa to złożony system, za którego prawidłowe działanie odpowiada duża grupa ludzi. Wśród nich znajdują się specjaliści do spraw oprogramowania, którzy wybierają, jakie programy będą dostępne w chmurze (to zależy oczywiście od zainteresowania potencjalnych klientów, ale także możliwości technicznych), a także dbają o to, aby oprogramowanie z chmury działało lepiej niż lokalne.

  1. Bieżące aktualizacje – to po stronie administratora chmury obliczeniowej leży troska o aktualność oprogramowania. Jest to szczególnie ważne, ponieważ aktualizacje zawsze zawierają łaty bezpieczeństwa, czego ignorować nie można, jeśli pracuje się z zasobami dostępnymi online. Oczywiście poza tym nowsze wersje są zwykle zoptymalizowane i wzbogacone o pewne ciekawe funkcje.

  2. Właściwa konfiguracja – użyteczność oprogramowania to nie tylko kwestia poprawności jego własnego kodu, ale także skuteczność współpracy z innymi programami poprzez API i efektywne wykorzystywanie zasobów systemowych. Jeśli więc na przykład jakieś oprogramowanie wymaga instalacji określonej wersji Java, to zajmą się tym programiści chmury obliczeniowej, a klient nie musi nawet znać wszystkich wymagań programu.

  3. Wsparcie techniczne – choć zwykle osoby korzystające z oprogramowania dostępnego przez chmurę obliczeniową znają się na jego obsłudze, czasem pojawiają się mniejsze lub większe problemy. Czasem wynikają one z niewiedzy, a czasem z ograniczeń programistycznych lub systemowych. W każdym z tych przypadków można liczyć na pomoc techniczną specjalistów chmury, nie trzeba więc tracić cennego czasu na samodzielne szukanie rozwiązań, tym bardziej że niektórych ze względów bezpieczeństwa zwykły użytkownik i tak nie będzie mógł wdrożyć.

  4. Kopie plików konfiguracyjnych – po jakimś czasie każdy użytkownik ma swoje ulubione ustawienia programu, których wypracowanie czasem zajmuje tygodnie. Na szczęście w chmurze obliczeniowej te ustawienia nie giną – cała zawartość serwerów jest regularnie backupowana, dzięki czemu nawet w razie awarii straty są niewielkie, zupełnie inaczej niż w przypadku uszkodzenia stanowiska lokalnego.

Program to nie wszystko

Chmury obliczeniowe są mniej lub bardziej rozbudowane, ale w każdym wariancie oprogramowanie jest tylko jednym z ich zalet. Poza tym dostępność, relatywnie niski koszt i krótszy czas potrzebny na przygotowanie stanowiska pracy również się liczą, ale zgodnie z opiniami użytkowników, to właśnie udogodnienia związane z oprogramowaniem często są koronnym argumentem, przemawiającym za rezygnacją z lokalnej instalacji programów na rzecz wykorzystania ich wersji SaaS w chmurach obliczeniowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena