Artykuł opowiada o Lechu Kaczyńskim jego życiu oraz spusciżnie

Data dodania: 2015-11-30

Wyświetleń: 927

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lech Aleksander Kaczyński – urodził się 18 czerwca 1949 roku w Warszawie, zmarł 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Jego rodzice to Jadwiga z domu Jasiewicz, z wykształcenia filolog polski oraz Rajmund Kaczyński, z zawodu inżynier, były żołnierz Armii Krajowej. Zmarły posiadał brata bliźniaka Jarosława, z którym odegrał tytułowe role w filmie w reżyserii Jana Batorego, który był ekranizacją książki Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.
Lech Kaczyński uczęszczał do XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Prawa. Był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego (1996-1999), a od 1999 roku zajmował tożsame stanowisko na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W czasie stanu wojennego był internowany w Strzeblinku od grudnia 1981 roku do października 1982 roku. Był bliskim współpracownikiem Lecha Wałęsy. Brał udział w obradach okrągłego stołu. 14 czerwca został desygnowany na ministra sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. W 2001 roku stanął na czele Prawa i Sprawiedliwości, partii, którą współtworzył wraz z bratem Jarosławem. Od 18 listopada 2002 roku do 22 grudnia 2005 roku zajmował stanowisko prezydenta miasta stołecznego Warszawy.
Od 23 grudnia 2005 roku prezydent Polski. Pełnił ten urząd do czasu Katastrofy Smoleńskiej w 2010 roku. Został pochowany wraz z małżonką Marią w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w katedrze na Wawelu.

..."Ordery, odznaczenia i nagrody

 

Z tytułu objęcia urzędu Prezydenta RP Lech Kaczyński został kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym jego Kapituły, a także kawalerem Orderu Odrodzenia Polski I klasy, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym jego Kapituły.

Wybrane ordery i odznaczenia zagraniczne
  • Złoty Łańcuch i Gwiazda Orderu Zasługi Zakonu Maltańskiego (Zakon Maltański, 2007)
  • Łańcuch Orderu Króla Abdulaziza (Arabia Saudyjska, 2007)
  • Order Zwycięstwa Świętego Jerzego (Gruzja, 2007)
  • Order Księcia Jarosława Mądrego I klasy (Ukraina, 2007)
  • Wielki Order Króla Tomisława (Chorwacja, 2008)
  • Krzyż Wielki z Wielkim Łańcuchem Orderu Infanta Henryka (Portugalia, 2008)
  • Honorary Companion of Honour with Collar Narodowego Orderu Zasługi (Malta, 2009)[82]
  • Order Podwójnego Białego Krzyża I klasy (Słowacja, 2009)
  • Krzyż Wielki z Łańcuchem Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej (Węgry, 2009)
  • Wielki Krzyż ze Złotym Łańcuchem Orderu Witolda Wielkiego (Litwa, 2009)
  • Order Heydəra Əliyeva (Azerbejdżan, 2009).
  • Krzyż Wielki z Łańcuchem Orderu Gwiazdy Rumunii (Rumunia, 2009)
  • Order Białego Lwa I Klasy z Łańcuchem (Czechy, 21 stycznia 2010)
  • Narodowy Bohater Gruzji (pośmiertnie, Gruzja, 2010)
Inne wyróżnienia
  • tytuł „Człowieka Roku 2004”, przyznany przez „Tygodnik Solidarność”,
  • tytuł „Człowieka Roku 2006”, przyznany przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP,
  • nagroda „Europejskiego Męża Stanu 2006”, przyznana przez tureckie organizacje dziennikarskie i gospodarcze za wspieranie procesu integracji Turcji z Unią Europejską,
  • Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przyznany przez Polską Fundację Katyńską (2008),
  • Krzyż Honorowego Harcerza Rzeczypospolitej w związku z objęciem Honorowego Protektoratu nad organizacjami harcerskim (2008),
  • Pierścień Hallera Ligi Morskiej i Rzecznej (2009),
  • honorowe obywatelstwo Czyżewa (2007) i Nowego Sącza (2009),
  • Złoty Medal Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (2009),
  • Złoty Krzyż Honorowej Odznaki Organizacyjnej „Za Zasługi dla Związku Piłsudczyków RP” (2009).

Odebrał doktoraty honoris causa gruzińskiego Państwowego Uniwersytetu im. Iwane Dżawachiszwilego (2007), Narodowej Akademii Administracji Państwowej przy prezydencie Ukrainy (2007), Państwowego Uniwersytetu Mongolskiego (2008), Uniwersytetu Studiów Zagranicznych Hankuk w Seulu (2008), Uniwersytetu Słowiańskiego w Baku (2009), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (2009).

Upamiętnienie

Lechowi Kaczyńskiemu pośmiertnie przyznano tytuły honorowego obywatela: w 2010 Bogatyni, Warszawy, Leszna, Dolnego Śląska, Turku, Tarnobrzega, Wadowic, Skórcza, w 2011 Radomia,

Uchwałami rad miejskich imieniem Lecha Kaczyńskiego nazwano m.in. w 2010 park w Sopocie, ulicę w Kielcach, największe (według stanu na datę nadania) rondo w Sieradzu, skwer w Świdnicy, park w Gdyni, skwer w Ostrołęce, rondo w Pułtusku, Salę Balkonową ratusza w Głogowie, rondo w Zgierzu, rondo w Rumi, w 2011 plac w Lublinie, park w Zakopanem, rondo w Starachowicach, w 2012 ulicę w Siedlcach, w 2013 nazwano imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich bulwar we Wrocławiu.

Poza granicami Polski imieniem zmarłego prezydenta nazwano w 2010 na Ukrainie część ul. Polskiej w Odessie (wraz z tablicą pamiątkową) oraz ulicę w Mukaczewie. Ponadto w 2010 w Gruzji imię Lecha i Marii Kaczyńskiego otrzymały ulica Czarnomorska w dzielnicy Isani w Tbilisi i ulica w Batumi a imię Lecha Kaczyńskiego ulica w Kiszyniowie w Mołdawii, a także ulica w Chicago w Stanach Zjednoczonych oraz w Gruzji skwer w Tbilisi (gdzie umieszczono pomnik w postaci popiersia). Imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich w 2010 postanowiono nazwać szpital w Essassa w rejonie Libreville w Gabonie.

W 2010 szkole podstawowej w Chełchach pod Ełkiem jako pierwszej w Polsce nadane zostało imię Lecha Kaczyńskiego. W 2011 szkole podstawowej w miejscowości Podsarnie w województwie małopolskim nadano imię Lecha i Marii Kaczyńskich.

Pierwszy obelisk upamiętniający Lecha Kaczyńskiego postawiono w 2010 w Skórczu. W 2012 w Panteonie Bohaterów na Cmentarzu Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie odsłonięto pomnik w postaci popiersia upamiętniającego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w 2013 w Radomiu pomnik zmarłej pary prezydenckiej, a w 2014 pomnik Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach. W 2015 odsłonięto popiersia Lecha Kaczyńskiego w Grudziądzu oraz w Mińsku Mazowieckim.

W 2011 Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu złotą monetę o nominale 100 zł z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej w nakładzie 5 tys. egzemplarzy.

Wizerunki Lecha i Marii Kaczyńskich znalazły się na znaczkach pocztowych wydanych przez poczty Mozambiku, Togo, Gwinei Bissau, Liberii oraz Wysp Świętego Tomasza i Książęcej, a także Saint Vincent i Grenadyny.

Pośmiertnie został uhonorowany Krzyżem Honorowym Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – AD AMICU, odznaką „Zasłużony dla województwa podkarpackiego” i krzyżem Semper Fidelis przyznawanym przez Związek Solidarności Polskich Kombatantów.

W 2011 rozpoczęło działalność stowarzyszenie Ruch Społeczny im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, którego zarząd ustanowił Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Ponadto od 2011 kongres „Polska Wielki Projekt” przyznaje Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego.

Po śmierci Lecha Kaczyńskiego były wydawane liczne publikacje książkowe opisujące jego osobę autorstwa m.in. Piotra Semk, Łukasza Warzechy, Michała Karnowskiego  i innych. Poświęcono mu także filmy dokumentalne: w 2010 pt. Gorycz i chwała Ewy Świecińskiej, w 2013 pt. Prezydent Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego oraz pt. Niosła go Polska Roberta Kaczmarka.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena