W sklepach widać już świąteczne ozdoby, w telewizji reklamowane są prezenty dla najbliższych, szczególnie tych najmłodszych, dla których upominki pod choinkę kosztują nas najwięcej, a już niedługo mróz i śnieg przypomni nam o Świętach Bożego Narodzenia.

Data dodania: 2015-11-17

Wyświetleń: 853

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niestety magiczny czas, który kiedyś symbolizował wspólnie spędzony czas w gronie najbliższych, radość i możliwość powiedzenia sobie ciepłych słów, przeistoczył się w komercyjną celebrację, której towarzyszą duże wydatki, na które nie każdy może sobie pozwolić.


Bogate Święta

Bardzo duży odsetek społeczeństwa przyznaje się do tego, że na Święta Bożego Narodzenia wydaje za dużo. Statystyki i przeprowadzone ankiety wykazały, że 12% Polaków przeznaczy na ten cel powyżej 1 tys. złotych. 17% stanowią osoby bardziej oszczędne lub po prostu koncentrujące się na innych aspektach świąt, niż bogato zastawiony stół oraz kosztowne prezenty i zdeklarowało się, że święta będą ich kosztować mniej, niż 400 zł.


Na przestrzeni lat zmieniła się nieco mentalność naszego narodu i pod choinką w większości przypadków czekają prezenty tylko dla najmłodszych. Istnieją również rodziny, gdzie nie praktykuje się kupowania upominków świątecznych. Tradycja jednak pozostaje tradycją i bardzo trudno jest nam mówić o tym, że w tym roku nie stać nas na tradycyjne, polskie Święta Bożego Narodzenia.

Świąteczny klimat kosztuje

Prezenty świąteczne to jednak nie jedyne utrapienie Polaków. Tradycja nakazuje, że na stole powinno znaleźć się 12 potraw i w większości przypadków jest to praktykowane. Pieczemy ciasta, przygotowujemy pierogi, ryby pod wieloma postaciami, grzybki i żurek. W supermarketach pozostawiamy w tym czasie setki złotych. Doliczając do tego wydatki związane z rachunkami za prąd, wodę, światło - zbiera nam się niemała sumka. Z roku na rok przybywa w Polsce domów wypełnionych światełkami w amerykańskim stylu. Oświetlone są nie tylko chionki, ale również ogrody, balkony czy fasady domów. Powoduje to oczywiście zwiększenie zużycia prądu no i dużo większe opłaty. A jeszcze rachunki za ubrania i prezenty - bardzo trudno jest  zmieścić się w kwocie tysiąca złotych.

A jakie prezenty praktykuje się w naszym kraju?

Wbrew pozorom nie takie mało kosztowne. W ankietach najczęściej wymienia się kosmetyki, biżuterię, elektronikę, a dzieci oczywiście nie wyobrażają sobie choinki bez dużych pudełek z zabawkami. Święta to czas kiedy "nie żałujemy" na podarunki dla bliskich i pozwalamy na droższe prezenty. Sklepy "kuszą" różnorodnością ofert, asortymentem i cenami. Do wyboru mamy mnóstwo gadżetów, kosmetyków, upominków i nierzadko nie jesteśmy w stanie oprzeć się ich zakupowi.

Niestety trzeba liczyć się z tym że nasz domowy budżet nie jest niewyczerpany i trzeba ograniczyć wydatki. A co jeśli musimy "na szybko" zorganizować gotówkę? Wtedy możemy udać się po pożyczkę do rodziny, banku lub instytucji pozabankowej. Najważniejsze żeby zrobić to rozsądnie tak aby nie nadszarpnąć budżetu domowego i nie martwić się skąd wziąć na późniejszą spłatę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena