Jak wszystkim nam dziś doskonale wiadomo, aby zapobiec zmianom klimatu, powinniśmy jak najskuteczniej ograniczać zużycie energii. Jest to możliwe przez odpowiednie działania, na przykład poprzez ograniczenie strat ciepła w budynku dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów, jakie są odpowiedzialne za produkcję energii.

Data dodania: 2015-10-20

Wyświetleń: 916

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niezmiennie rosną ceny tradycyjnych nośników energii, więc użytkownicy budynków są zmuszeni do poszukiwania jak najbardziej korzystnych cenowo źródeł energii. Na początek wybiera się nośniki oferujące jak najniższą cenę ciepła, jednakże nie zawsze takie tanie paliwo ma związek z niską ceną wytwarzania energii. Co gorsza, niska cena paliwa przeważnie oznacza dużą szkodliwość nośnika energii dla środowiska.

Przez spalanie tanich, niezbyt ekologicznych paliw tworzone są gazy cieplarniane i związki toksyczne. Są one niestety przyczyną wielu bardzo poważnych chorób. Tak więc, takie zaoszczędzone na ogrzewaniu pieniądze są następnie przeznaczane bardzo często na leczenie i usuwanie skutków zmian klimatu. Jeśli chcemy działać inaczej, bardziej proekologicznie powinniśmy planować już od początku.

Budowę energooszczędnego budynku trzeba zacząć od wyboru właściwego projektu, który będzie uwzględniał wpływ rozwiązań architektonicznych na zużycie energii. W dalszej kolejności powinniśmy zapewnić najlepszą grubość izolacji termicznej przegród budowlanych. Po tym czasie, dla tak zaprojektowanego i przygotowanego budynku powinniśmy wybrać odpowiednim system grzewczy.

Jednocześnie o dobrych działaniach należy pamiętać także, gdy będziemy eksploatować budynek. A naprawdę czasami potrzeba niewiele, żeby zaoszczędzić energię, co ma wpływ na środowisko, jak i na nasze niższe rachunki. A to naprawdę bardzo ważne, bo ceny energii stale rosną. Z punktu widzenia użytkownika coraz bardziej opłacalne jest mieszkanie właśnie w takim budynku energooszczędnym.

Charakteryzuje się on mniejszym kosztem całkowitym w cyklu życia, czyli budowy i eksploatacji, niż budynki tradycyjne. Budowa takich budynków ma także bardzo duży wpływ na zmiany klimatyczne. Obecnie tradycyjne budynki odpowiadają za 35% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Stąd więc, stosowanie rozwiązań energooszczędnych w budownictwie, które są zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju, przyczyniają się do poprawy kondycji środowiska.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena