Zwyczaje dotyczące ślubu zależą głównie od kręgu kulturowego pary młodej. W każdym zakątku Polski ślub różni się od siebie. Jednak cel zwyczajów jest wszędzie ten sam. Mają one zapewnić szczęście miłość i bogactwo.

Data dodania: 2015-09-29

Wyświetleń: 972

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obrączki to niewątpliwie najważniejsza rzecz gdy odbywa się ślub. Obrączki powinny być wybierane przez oboje przyszłych małżonków. Natomiast zapłacić za nie powinien tylko Pan młody. Obrączki powinny być założone tylko i wyłącznie w dniu, w którym odbywa się ślub. Gdy zdarzy się tak, że obrączka upadnie na ziemię w żadnym wypadku nie powinna ich podnosić para młoda. Powinien to zrobić albo ksiądz albo któryś ze świadków. Aby ślub, a później małżeństwo przebiegało w spokoju i harmonii panna młoda na obrączkę może spojrzeć dopiero w momencie gdy znajdzie się ona na jej palcu.

Pocałunek może odbyć się dopiero ceremonii ślubnej. W dniu ślubu jest to zapieczętowanie wierności małżonka, o którego musi zadbać panna młoda. To właśnie ona musi sprawić, aby mąż złożył na jej ustach gorący zapieczętowujący gorący i trwały niezaleźnie od sytuacji pocałunek.

Każdy ślub oprócz pocałunku kończy się sypaniem ziarnami, pieniędzmi lub płatkami kwiatów. Pary zazwyczaj obsypywane są ziarnami ryżu lub jęczmienia. Obyczaj ten zapewnia parze młodej płodność i dostatek, tak samo jak obsypywanie drobnymi pieniędzmi. Przyjęło się tak, że kto z pary młodej zbierze najwięcej pieniędzy ten będzie zarządzał rodzinnym majątkiem.

Gdy ślub się zakończy i wszyscy dotrą na salę weselną pierwszym w kolejności obrzędem jest tłuczenie szkła przez parę młodych. Para młodych otrzymuje po kieliszku z alkoholem, a następnie po wypiciu rzuca je za siebie tak, aby roztrzaskały się one w drobny mak (oczywiście dbając przy tym, aby nikt z gości przy tej części przypadkowo nie ucierpiał).

Kolejnym przesądem jest potknięcie panny młodej kiedy ślub już się odbył i wszyscy podążąją do sali weselnej świętować wyjątkowy dzień zakochanej pary, jest przeniesienie małżonki przez pana młodego przez próg zarówno domu weselnego jak i progu własnego domu.

Zazwyczaj już podczas ceremonii weselnej jednym z najciekawszych i zabawnych momentów są oczepiny. To w tym etapie najpierw Panna Młoda, a potem Pan Młody rzucają za siebie odpowiednio welon oraz krawat / muchę przekazując pałeczkę ślubną innym pannom lub kawalerom.

Zabawa trwa do białego rana i ślub jak i wesele jest jednym z najbardziej lubianych wydarzeń ludzi - symbol szczęścia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena