Orzeczenie rozwodowe jest możliwe dopiero po złożeniu przez małżonków pozwu do sądu; procesie zawsze jeden małżonek pozywa drugiego o rozwód. Konieczne jest udowodnienie, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego na kilku poziomach – uczuciowym, fizycznych oraz ekonomicznym.

Data dodania: 2015-08-11

Wyświetleń: 1198

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wygląda rozwód w świetle prawa?

Zdarza się, że mimo woli obydwu stron, sąd nie udziela rozwodu. Brak zgody na rozwód stanowi wynikową kilku czynników; jednym z nich jest  dobro wspólnych małoletnich dzieci. Do innych przyczyn hamujących decyzję zaliczamy: sprzeczność z zasadami współżycia społecznego, brak zgodności co do powodu rozwodów oraz brak zgody jednego małżonka.
Przed rozpoczęciem procedowania sąd pobiera z góry stałą opłatę w wysokości 600 zł. Dodatkowe opłaty wiążą się z: dochodzeniem alimentów, podziałem mieszkania, eksmisją oraz podziałem majątku. Im więcej szczegółów odnośnie do przyszłych form kontaktu z dziećmi i podziału wspólnej własności zostało omówionych przed rozpoczęciem procesu, tym koszty rozwodowe są mniejsze. Osoby, którym zależy na znacznym obniżeniu kosztów, mogą także zrezygnować z pomocy prawnika, niemniej przy trudniejszych sprawach jego obecność prawnika jest nieodzowna.

Przebieg

Rozpraw rozwodowych jest zazwyczaj kilka; rzadko kiedy zdarza się, aby orzeczenie zapadło już po pierwszej rozprawie. Szybkie rozwiązanie małżeństwa jest możliwe wówczas, gdy para nie ma wspólnych dzieci, a wspólny majątek został podzielony jeszcze przed rozpoczęciem postępowania. Rozwody par posiadających wspólne potomstwo są zazwyczaj trudniejsze i przeciągają się w czasie nawet do kilkunastu miesięcy, dlatego tak ważne jest posiadanie pełnomocnika, który poprowadzi sprawę i zbierze niezbędny materiał dowodowy.
Przesłuchanie małżonków jest czynnością obowiązkową; w toku postępowania można zgłaszać nowe dowody, prosić o przeprowadzenie dowodów ze świadków, dokumentów oraz biegłych. Jeżeli sąd uzna, że istnieje szansa na podtrzymanie małżeństwa, może przekazać sprawę do postępowania mediacyjnego.  Mediacja może być także formą postępowania ugodowego; małżonkowie mediują w sprawach zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów czy sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej. Rozstrzygnięcie zapada w formie wyroku; sąd orzeka, który z małżonków jest winny rozpadowi związku, chyba że małżonkowie z własnej woli rezygnują ze wskazania winnego.
W procesie o rozwód sąd rozstrzyga również o wielu innych sprawach dotyczących nie tylko małżonków, ale ich dzieci. Skutkiem tego w czasie trwania postępowania rozwodowego małżonkowie nie mogą wszczynać odrębnej sprawy o alimenty. Sąd może orzec w kilku kwestiach m.in. przyznanie alimentów na drugiego małżonka, alimentów na dzieci, sprawowania opieki nad małoletnimi i kontaktów z nimi, sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania czy wreszcie podziału majątku.

Po wydaniu wyroku istnieje możliwość złożenia apelacji. Sprawa jest wówczas rozpatrywana przez sąd apelacyjny; kasacja tego wyroku jest niedopuszczalna.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena