Pojawienie się szczeniaka w naszym domu jest doniosłym wydarzeniem bez względu na to, w jakim jesteśmy wieku. Mały pies jest źródłem trudnej do opisania radości, choć nie możemy zapominać i o tym, że jego obecność wiąże się także z ogromną odpowiedzialnością. Jak więc przygotować się do chwili, w której stanie się on równoprawnym domownikiem?

Data dodania: 2015-04-21

Wyświetleń: 1404

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bezpieczne otoczenie
Warunki, w jakich będzie przebywał szczeniak powinny być porównywalne do tych, jakie staramy się zapewnić małemu dziecku, nie można bowiem zapominać o tym, że pomiędzy małym psem i kilkuletnim dzieckiem jest wiele podobieństw. Pamiętajmy więc o zabezpieczeniu gniazdek elektrycznych, usunięciu kabli i pochowaniu drobnych przedmiotów o dużej wartości, które mogłyby zostać uszkodzone przez pieska rzadko pozostającego w bezruchu. Nie zapominajmy też o tym, że gryzienie wszystkiego, co znajduje się w zasięgu pyszczka nie jest wcale złośliwością, ale potrzebą ze strony szczeniaka, który dba w ten sposób o swoje zęby. Zainwestowanie w kilka zabawek stworzonych właśnie z myślą o gryzieniu będzie więc znakomitym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy pożegnać się z ulubionymi butami, które po spotkaniu ze szczeniakiem mogą się okazać nie do odratowania.

Pies najedzony, psem szczęśliwym
Choć często można usłyszeć o tym, że kiedyś psy jadły to, co ludzie i nie narzekały, nie powinniśmy przywiązywać do tych słów szczególnej wagi. Nasz piesek zasługuje na karmę dostosowaną do swoich potrzeb, odpowiednio dobrana sprawi bowiem, że będzie rósł szybko i nie będzie musiał często odwiedzać weterynarza. Wiele firm ma w swojej ofercie karmę stworzoną właśnie z myślą o małych pieskach, jeśli zaś wybór wydaje nam się zbyt skomplikowany, nie obawiajmy się skonsultować go ze sprzedawcą lub weterynarzem.

Wielkie radości i małe kłopoty
Przygotowując się na pojawienie się w domu szczeniaka pamiętajmy i o tym, że w pierwszych miesiącach życia piesek jest dość nieporadny, a to, jak będziemy go traktować, zadecyduje o jego późniejszym zachowaniu. Zaopatrzmy się więc w literaturę fachową i dużo cierpliwości.

Każdy pies, nie tylko szczeniak, potrzebuje również dobrego weterynarza. Zadbaj o regularne wizyty, pamiętaj o szczepieniach, wszystkie wizyty niech są wpisywane w książeczkę zdrowia zwierzęcia. Warto również zainteresować się tresurą psa, zwłaszcza w początkowych miesiącach jego życia - zapisując go do psiego przedszkola, a potem szkoły. Nauka posłuszeństwa pozwoli na uniknięcie problemów z czworonogiem w przyszłości.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena