Dyski SSD nie są nowością na polskim rynku komputerowym, mimo wielu zalet, cieszą się raczej umiarkowaną popularnością. Oto kilka powodów, dla których warto bliżej zainteresować się tą technologią.

Data dodania: 2015-01-02

Wyświetleń: 3247

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dyski SSD – czym są i dlaczego warto je kupić?

W starych dyskach magnetycznych dane zapisywane są na krążkach pokrytych warstwą magnetyczną. Aby możliwy był zapis i odczyt tych nośników, tarcze dysku wprawiane są w ruch wirowy. Oczywiście wszystko to w dużym uproszczeniu. Dyski SSD (Solid State Drive) mają zupełnie inną budowę. Dane są zapisywane na pamięci flash. To właśnie specyfika tego typu pamięci decyduje o walorach użytkowych tego rozwiązania.

 

Bezawaryjność

Dyski SSD nie posiadają części ruchomych, co zdecydowanie niweluje ich awaryjność w stosunku do tradycyjnych, magnetycznych dysków. Dyski SSD są odporne na uszkodzenia mechaniczne, silne pole magnetyczne, ale również na działanie wysokich temperatur.

 

Wydajność

Głównym atutem dysków SSD jest wydajność i szybkość. Dyski SSD umożliwiają kilkukrotnie szybsze transfery danych – oczywiście pod warunkiem, że nasza płyta główna obsługuje standard SATA 3. Dość powiedzieć, że korzystając z dysków SSD jesteśmy w stanie przyspieszyć uruchamianie naszego systemu nawet o 20 sekund. To olbrzymi jakościowy skok nie tylko jeśli chodzi o kopiowanie plików, ale i czas dostępu do danych.

 

Cisza

Brak ruchomych części oznacza jeszcze jedną zaletę: bezgłośną pracę. Wysłużone dyski magnetyczne potrafią być bardzo głośne, dysków SSD nie jesteśmy w stanie usłyszeć.

 

Oszczędność

Kolejną zaletą dysków SSD jest ich niska konsumpcja energii. O ile posiadacze pecetów nie odczują tego za mocno, o tyle ci, którzy dużo pracują z laptopem, docenią z pewnością o wiele dłuższy czas działania sprzętu bez konieczności podłączania do źródła prądu.

 

Nie tylko zalety

Niestety, nowe dyski oparte o pamięć flash mają jedną, trudną do przeskoczenia wadę – ograniczoną pojemność. O ile w niemal każdym sklepie z podzespołami komputerowymi znajdziemy bez problemu tradycyjne dyski HDD o pojemności przekraczającej 1 TB, o tyle trudno nam będzie znaleźć ich odpowiedniki pojemnościowe wśród dysków SSD. Znajdziemy co najwyżej dyski o pojemności 512 GB, ale liczmy się z kosztami przekraczającymi 1000 złotych. Drugim problemem jest ograniczona żywotność dysku typu flash.

 

Do jakich zastosowań kupić?

Mimo dużych kosztów za jeden MB danych, warto stawiać na tę technologię, ale tylko do określonych celów. Najlepszym rozwiązaniem, w którym dysk SSD najlepiej się sprawdzi, będzie użycie go jako dysku systemowego, i/lub dysku, na którym będziemy instalować gry. Dzięki temu znacząco przyspieszymy działanie systemu oraz poprawimy wydajność odpalanych na komputerze gier. Natomiast marnotrawstwem wydaje się traktować dysk SSD jako zasobu dyskowego przeznaczonego do przechowywania muzyki czy filmów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena