Wraz z nastaniem jesieni coraz trudniej ocenić pogodę za oknem. Często mimo pięknego, słonecznego poranka, po wyjściu z domu okazuje się, że jest chłodno. Nie chcąc narazić się na przeziębienie, a jest ku temu, niestety, odpowiednia pora, warto zainwestować w stację pogodową.

Data dodania: 2014-10-06

Wyświetleń: 1501

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pogoda nie tylko dla bogaczy

Stacja stacji nierówna, na rynku znajdziemy całe mnóstwo rozmaitych produktów tytułujących się mianem stacji pogodowych. Jak odnaleźć się w tym gąszczu ofert? Na co zwracać uwagę?

Prymarną funkcją każdej stacji pogodowej jest zbieranie informacji na temat warunków panujących na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Oczywiście najpotrzebniejszymi parametrami dla nas będzie odczyt temperatury i ciśnienia czy wilgotności. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu, będziemy przygotowani na czekającą nas aurę.

Najtańsze tego typu urządzenia kosztują nie więcej niż kilkanaście złotych, jest to więc niewielki wydatek, a korzyść ogromna. Droższe urządzenia to już zupełnie inna bajka. Profesjonalne stacje pogodowe bowiem potrafią tworzyć własne prognozy krótko- lub długoterminowe. Korzystają one wówczas nie tylko z zewnętrznych czujników dołączonych do urządzenia, ale również zdolne są przechwytywać sterujące sygnały radiowe wysyłane przez instytuty meteorologii. Podstawowym takim sygnałem jest DCF77 nadawany z Mainflingen w Niemczech, ale bardziej zaawansowane stacje pogodowe, potrafią przechwytywać również sygnał HGB z Prangins w Szwajcarii, który pozwala prognozować pogodę na kolejne 3 doby.

Co kupić?

Jeśli zależy nam na prostym odczycie podstawowych parametrów, nie potrzeba nam inwestować pieniędzy w stosunkowo drogie kombajny pełne funkcji, których używać nie będziemy. Oczywiście najlepiej wybrać taki sprzęt, który najlepiej będzie pasować do naszego wnętrza – design też się liczy. Tak naprawdę jedyne, co jest ważne w tym wypadku, to rodzaj czujnika, który będzie zbierał informację o warunkach pogodowych panujących na zewnątrz. Wybierzmy czujnik bezprzewodowy o dużym zasięgu, biorąc poprawki na grubość ścian, które stawiają opór sygnału radiowemu.

Jeśli zaś szukamy sprzętu bardziej zaawansowanego, od którego będziemy wymagali szczegółowych prognoz, musimy zachować sporą ostrożność, bowiem często prognozy w niektórych urządzeniach obarczone są bardzo dużym błędem. W efekcie możemy nadziać się na drogi, ładnie wyglądający, lecz niewiele przydatny gadżet. Nie będziemy mieć takiego problemu, jeśli zakupimy stację pogody odbierającej wspomniany już sygnał HGB – tego typu urządzenia prezentują dobrą sprawdzalność prognoz, na których można będzie polegać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena