Nadchodzi czas jesiennych chłodnych wieczorów i porannych przymrozków. Jeśli w tamtym roku w naszym mieszkaniu zdarzały się chłodniejsze dni, gdy ciężko było ogrzać mieszkanie, może w tym roku warto byłoby sprawić sobie dodatkowe źródło ogrzewania na wypadek chłodniejszych chwil?

Data dodania: 2014-09-20

Wyświetleń: 1371

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sposób na dogrzanie mieszkania

Na rynku znajdziemy szereg różnych rozwiązań i metod ogrzewania, są więc grzejniki olejowe, grzejniki konwekcyjne oraz grzejniki ceramiczne. Są wreszcie i termowentylatory, zwane powszechnie farelkami. Każdy z nich ma swoją specyfikę oraz zastosowanie.

 

Nasz przegląd najpopularniejszych grzejników zacznijmy od grzejników olejowych. Budową z zewnątrz prawie niczym się nie różnią od tradycyjnych kaloryferów. Różnica jest taka, że zamiast wodą, wypełnione są olejem, który ogrzewany przez elektryczne grzałki, magazynuje ciepło, a następnie oddaje je otoczeniu. Grzejniki takie długo się nagrzewają, ale później długo jeszcze pozostają ciepłe, nawet po wyłączeniu grzejnika.
 

Zupełnie innymi właściwościami grzewczymi charakteryzują się grzejniki konwekcyjne, tzw. konwektory. Grzałka elektryczna ogrzewa powietrze, a następnie wypycha je do góry – jednocześnie zasysając powietrze od dołu – czyli stamtąd, gdzie zalega najzimniejsze powietrze. Takie rozwiązanie pozwala bardzo szybko i skutecznie ogrzać pomieszczenie, jednak prędko po wyłączeniu grzejniki te stygną. Dlatego też bardziej zaawansowane grzejniki tego typu mają wbudowane czujniki spadku temperatury, włączające grzejnik, gdy ciepło mieszkania spadnie do krytycznego punktu.

 

Termowentylatory, czyli farelki to przeważnie niewielkich gabarytów urządzenia służące do dogrzewania pomieszczeń. Ich działanie jest proste. Grzałka nagrzewa intensywnie powietrze, które za pomocą wentylatora jest kierowane następnie w wyznaczonym przez nas kierunku. Termowentylatory mogą również spełniać rolę zwykłych wentylatorów i operować także zimnym nadmuchem.

 

Na koniec przyjrzymy się grzejnikom ceramicznym. Własności mają zbliżone do grzejników olejowych, ale zamiast nagrzewającego się oleju, mamy płytki ceramiczne. Taki grzejnik to bardzo wydajne źródło ciepła, a przy tym stosunkowo oszczędne, jeśli wziąć pod uwagę sposób wydatkowania energii elektrycznej.

 

Wybierając odpowiednie dla siebie dodatkowe źródło ciepła, koniecznie powinniśmy dobrać odpowiednią moc urządzenia. Już 1000 Watowe grzejniki potrafią ogrzać nawet 50m3, co jest już całkiem niezłą kubaturą. Do utrzymania w pomieszczeniu stałej temperatury należałoby kupić grzejnik zaopatrzony w termostat. Do innych interesujących funkcji grzejników należą takie funkcję, jak zabezpieczenie przed przegrzaniem czy funkcja AntiFrost utrzymująca pomieszczenie w temperaturze uniemożliwiającej jego podmarzanie. Każdy grzejnik służący jedynie dogrzaniu mieszkania powinien posiadać zegar, który pozwoli wyłączyć urządzenie po określonym czasie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena