Przeklinające dziecko dziś wcale nie tak trudno spotkać. Jak tylko dziecko nauczy się mówić, może już przeklinać.Jest to duży problem ponieważ, dziecko wie, że nie wolno mu tak mówić i właśnie dlatego będzie używało tych słów w sytuacjach

Data dodania: 2014-06-02

Wyświetleń: 1377

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Przeklinające dziecko dziś wcale nie tak trudno spotkać. Jak tylko dziecko nauczy się mówić, może już przeklinać.

Jest to duży problem ponieważ, dziecko wie, że nie wolno mu tak mówić i właśnie dlatego będzie używało tych słów w sytuacjach, których chce zwrócić na siebie uwagę.

Niektóre dzieci nauczyły się w ten sposób zwracać na siebie uwagę. I nagle ich rodzice mocno reagują. W towarzystwie reakcja będzie mocniejsza. Z perspektywy dziecka to fajna zabawa, bo wystarczy jedno słowo a rodzice już reagują i wszystkie oczy są zwrócone na dziecko w towarzystwie.

Rodzice, często nie wiedzą skąd to u ich dziecka się wzięło.

Nie ma innej możliwości, jak to, że gdzieś te przekleństwa usłyszało i wie, że jest to coś złego. Wystarczy jedna sytuacja w której dorosły przeklnie, a dziecko to zapamięta.

Dziecko ucząc się na wzorcach będzie naśladowało to co robią dorośli.

Dziecko zauważa również, że dorośli, rozładowują swoje negatywne emocje, poprzez takie słowa i samo uważa, że dla niego to również dobry sposób na rozładowanie złych emocji.

Niektórzy rodzice przeklinają przy dziecku świadomie i mówią coś w rodzaju: mi wolno bo jestem dorosły albo Ty nie rób tak jak ja tylko rób tak jak Ci mówię. Myśląc, że to dobry sposób. To nie działa. Dziecko uczy się na wzorcach, przez co będzie naśladowało i odwzorowywało zachowania dorosłych bardziej niż słuchało logicznych wyjaśnień.

A jak Ty będziesz zachowywał się inaczej a dziecku tłumaczył inaczej, to będziesz niespójny a dzieci to doskonale wyczuwają.

Zaufanie dziecka na tym ucierpi.

Zakazując dziecku przekleństw, tłumisz w nim to, a to spowoduje, ż nie będzie przeklinało przy Tobie, ale może przeklinać poza domem. Lub w najbardziej nerwowej sytuacji.

Tłumienie problemu nie spowoduje jego rozwiązania.

Zwłaszcza u dziecka, to co tłumione szybciej wyjdzie na wierzch.

Jak poradzić sobie z przekleństwem dzieci:

Jak usłyszysz, że Twoje dziecko przeklina zapytaj go co to znaczy, to co powiedziało. Bez emocji w spokoju zapytaj go co to znaczy. Prawdopodobnie dziecko powie, że nie wie więc, powiedz, że nie używa się słów których nie zna się znaczenia.

Podaj mu przykładowe słowa, których może używać zamiast przekleństw. Oto takie słowa:

Kurcze blade

Kurcze pieczone

Ja Cię kręcę

Mamma Mia (to po Włosku J)

Do piernika

Wystarczy, że podasz trzy z powyższych i dopilnujesz by dziecko używało ich w sytuacjach, których do tej pory przeklinało.

Jeśli się zapomni i użyje przekleństwa, przypomnij mu o nowych słowach i niech je powtórzy od razu, nie następnym razem.

Jeśli tych słów nauczyło się od Ciebie,  przestań ich używać.

Czasami gdy w odwiedziny przychodzi rodzina lub przyjaciele, zdarza im się przekląć, przy towarzyskiej pogawędce. Poproś ich by tych słów nie używali jak są dzieci, bo nie chcesz ich uczyć takich słów.

Na dziś to tyle

Do usłyszenia niebawem

pozdrawiam

Marcin Raszka

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena