Brakuje CI determinacji, systematyczności, dyscypliny i masz skłonność do odkładania na później? W tej części artykułu opiszę Ci kilka bardzo istotnych etapów i warunków jakie musza być spełnione, by cel został osiągnięty oraz przedstawię jak powinien wyglądać w praktyce proces osiągania celów.

Data dodania: 2014-03-17

Wyświetleń: 1855

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Określ MOMENTUM

1. Wypisz to, co możesz zrobić, aby zrealizować cele. Niech to będą wszystkie działania, akcje, pomysły, kontakty z odpowiednimi osobami etc. Potraktuj to jak swoista burzę mózgu. Nie zastanawiaj się czy to właściwe, realne, nie myśl jak to zrobisz tylko wypisuj tak jak leci. W tym punkcie chodzi o ilość pomysłów i kreatywność a nie o sens czy skuteczność.

Przykłady:

Cel – nowa praca: szukać alternatywnych sposobów szukania do pracy i dotarcia do pracodawców, zrobić swoje profesjonalne profile zawodowe na portalach rekrutacyjnych, zamieszczać swoje ogłoszenia, wypisać listę firm z mego miasta/regionu, w których chciałabym pracować i wysłać do nich oferty współpracy etc.

Cel – Stworzenie/rozwój własnego biznesu: określić nisze, którą chcę się zajmować, wybadać potrzeby rynku/klientów, doprecyzować swoją specjalność, zrobić biznesplan, dokształcić się z wiedzy biznesowej, skończyć kurs marketingu internetowego, stworzyć profil firmy na FB

2. Droga do celu – Pamiętaj, że nie tylko cel musi być przyjemny lecz również i droga do niego. Zastanów się w jaki sposób możesz swoje działania uczynić przyjemniejszymi? Gdy uważasz, że powinnaś zrzucić kilka kg, a nie przepadasz za siłownią, bieganiem to zacznij podczas treningu słuchać swojej ulubionej muzyki lub znajdź towarzysza do ćwiczeń i będziecie się wzajemnie dopingować. Może zacznij w jakiś fajny sposób nagradzać się za każde pokonanie swej słabości, przekroczenie swych barier np.: po każdym tygodniu codziennych treningów funduję sobie w niedzielę wizytę w kinie, spa lub idę zjeść do mej ulubionej restauracji. Kiedy już wypiszesz wszystko co możliwe to wybierz najlepsze działania, które Twoim zdaniem przyniosą najlepsze efekty.

Przykłady:

Cel – zmiana pracy: Potraktować ten proces, nie jako coś desperackiego, nieprzyjemnego, żmudnego, lecz wcielić się w rolę specjalisty od marketingu w znanej firmie, który walczy o nagrodę pracownika miesiąca i awans, prowadząc skuteczna kampanię marketingową Twej osoby na rynku pracy, podejdź do tego jak do inspirującego wyzwania w pracy.

3. Wybierz swoje dwa działania, które możesz podjąć w tej chwili, tu i teraz. Określ, jakie są według Ciebie dwie rzeczy, które możesz zrobić natychmiast, już teraz , bez odkładania ich na później? Może zapisać się do pobliskiej siłowni, fitness clubu, złożyć wreszcie wizytę u dietetyka, zadbać wreszcie o swe zdrowie i przestać słodzić herbatę, a może kupić jakąś dobrą książkę, zapisać się wreszcie na prawo jazdy lub umówić się na coaching.

4. Zacznij realizować działania. Najlepiej jak zaczniesz od mniejszego i mniej wymagającego działania, a potem stopniowo przejdź do większych i częstszych działań. Przykład: jeśli całkowite zrezygnowanie z Fast-food jest dla Ciebie zbyt ciężkie to ogranicz wizytę w McDonalds do jednej na tydzień, a potem do jednej na 2 tygodnie, jednej na miesiąc.

5. Wciąż wracaj do swoich celów. Powracaj co dzień do swej wizji i wyobrażaj sobie jak osiągnęłaś swój cel, minimum 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Najlepszy czas na skuteczna wizualizację to moment tuz przede zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu, kiedy to mózg pracuje w trybie fal alfa i jest bardzo podatny na sugestie. Stale monitoruj swe postępy, patrz czy to co robisz przynosi oczekiwane rezultaty odpowiednio szybko. Jeśli nie działa to pomyśl co możesz zmienić, zastosuj inny sposób.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena