Recenzja książki "Tajemnica Guadalupe", której autorem jest Wincenty Łaszewski.

Data dodania: 2014-02-22

Wyświetleń: 1811

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

RECENZJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tajemnica Guadalupe - Wincenty Łaszewski

"Ten Wizerunek to najbardziej tajemniczy obraz świata" - tym zdaniem rozpoczyna się książka "Tajemnica Guadalupe", której autorem jest Wincenty Łaszewski. Zajmuje się on historią kultu maryjnego, napisał wiele tekstów na temat objawień maryjnych w Europie i na świecie. Sformułowane przez niego w ten sposób słowa,  mogą dać czytelnikowi do myślenia.

Historia obrazu Matki Boskiej z Guadalupe i samego miejsca jest naprawdę imponująca. Guadalupe to najczęściej odwiedzane sanktuarium na świecie, do którego co roku przybywa 12 milionów pielgrzymów. Przyjeżdżają nie bez racji, ponieważ wydarzyło się tam pierwsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół. Ponadto istnieje przekonanie, że wizerunek Matki Bożej nie został namalowany ręką ludzką, co potwierdzają przekazy i przeprowadzone badania.

W książce "Tajemnica Guadalupe" autor zajmuje się właśnie historią tego cudownego obrazu, opisuje objawienie z 1531 r., jak również jego kontekst historyczny. Bierze pod uwagę wpływ jaki wywarło na Indian, ale też na Hiszpanów, którzy ich podbili i resztę świata.

Pierwsza część książki stanowi odniesienie do czasów Kolumba i Corteza. Ten ostatni sprawił swoim okrutnym postępowaniem, że Indianie nienawidzili nowej religii. Dlatego też w 1531 r. interweniowała Matka Boska, przekazując Juanowi Diego swoje orędzie. W rozdziale drugim przedstawiona została pełna treść tzw. "indiańskiej Ewangelii". Jest to poemat napisany w języku indiańskim i powstały w pierwszym pokoleniu świadków, dzięki czemu można opowiedzieć o wydarzeniach z Guadalupe bardzo szczegółowo. Następnie autor książki poddaje tekst poematu Azteków szczegółowej analizie.

Kolejny rozdział dotyczy poszukiwania znaczeń imienia, jakim przedstawiła się Matka Boża, ponieważ Guadalupe jest również sanktuarium w Hiszpanii. W kolejnych trzech rozdziałach skoncentrowano się na samym obrazie. Wyjaśniona zostaje jego bogata symbolika, a także to co widzieli w nim Indianie. Autor przedstawia argumenty za tym, dlaczego obraz jest uznawany za tak niezwykły, pełen ukrytych znaczeń i tajemnic. Na przykład takich, że nie jest znana technika powstania obrazu, chociaż wiadomo, że człowiek dokonywał później na nim pewnych poprawek. Za jego przyczyną miały miejsce liczne cuda, które zostały opisane pod koniec książki oraz postawiono pytanie, dlaczego Maryja ukazała się w stanie błogosławionym.

Wincenty Łaszewski przywołuje w książce wiele faktów, a także prezentuje swoje zdanie na temat objawienia. Napisana jest ona w dość "bojowym" duchu. Autor widzi w objawieniach w Guadalupe jasne wskazanie kierunku, w którym powinien podążać świat: "Może Maryja wędrując po świecie w swoim 'misyjnym' wizerunku - która zatrzymując się przed aborcyjnymi klinikami, czyni niewytłumaczalne cuda - chce wykrzyczeć światu, że każdy, kto zabija nienarodzone dziecko, dokonuje zbrodni wołającej o pomstę do nieba? Czy Guadalupe nie uderza w same podwaliny systemu, który próbuje zbudować Nowy Ład, gdzie dla Boga nie ma miejsca, a o tym, co dobre i złe, ma decydować człowiek zagubiony na pustyni egoizmu?".

"Tajemnica Guadalupe" niesie również w pewien sposób pociechę, że Matka Boża jest wśród ludzi, interesuje się ich losami. Nie jest to dzieło naukowe, ale z pewnością stanowi wnikliwy wgląd w objawienie jakie miało miejsce w Guadalupe, a także w jego widoczny dowód w postaci wizerunku. Obecnie ukryty jest on za szybą, ale ciągle robi niemałe wrażenie i jest w stanie przyciągać miliony ludzi.

Niewątpliwie "Tajemnica Guadalupe" może zachęcić do odwiedzenia tego dalekiego od Polski zakątka świata. Osoby, które się tam wybierają, powinny się z nią zapoznać, aby mieć większą świadomość tego, na co tak naprawdę patrzą, oglądając cudowny obraz

Książka została wydana przez Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne  w 2009 r. Posiada twardą oprawę, która zapobiega zniszczeniu. Wygląda na solidnie i ładnie wykonaną. Zawiera także kolorowe ilustracje (chociaż nie jest ich wiele), które dają ogólne pojęcie o tym, o czym napisał autor.

Wszyscy ci, którzy interesują się kultem maryjnym, nie będą zawiedzeni z lektury. Mogą dowiedzieć się bardzo wiele na temat przyczyn jego popularności w tamtym rejonie świata.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena