Medaliki są w polskiej kulturze osadzone bardzo mocno. Jest to element biżuterii tak silnie osadzony w realiach kulturowych, że często jest traktowany w zasadzie jako element obowiązkowy – choć dziś, co trzeba przyznać, mniej popularny niż kiedyś. Nadal jednak jest to nie tylko symbol wiary, ale też element biżuterii.

Data dodania: 2014-01-21

Wyświetleń: 1465

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ozdoba i tradycja

Medaliki dawniej były prostymi, odlewanymi lub tłoczonymi wisiorkami. Prawie każdy ozdobiony był tym samym motywem Matki Boskiej i Dzieciątka, ale dziś już jest to tylko jeden motyw z wielu. Oglądając dowolny wisiorek  – medalik można łatwo zauważyć, że i sposób wyrobu, i kolekcja motywów są zdecydowanie bardziej dopracowane niż 10-20 lat temu. Dziś na medaliki należy spojrzeć także pod kątem elementu biżuterii: wisiorek złoty – medalik był dawniej swego rodzaju talizmanem i amuletem (choć nikt tego tak nie nazywał, ale na to wskazywała funkcja), a dziś jest również (a czasem przede wszystkim) ozdobą.

Technika wykonywania wisiorków może być różna. Tradycyjnie jednak nie wykorzystuje się tutaj złożonych technik, takich jak granulacja czy filigranowanie, stawiając raczej na proste, skromne techniki, łącząc je raczej z coraz bardziej wysublimowanymi wzorami. Kolekcje wzorów są rozbudowywane i dziś motywy nie ograniczają się tylko do najbardziej klasycznych. Wszystkie oczywiście nadal nawiązują do rozpoznawalnych motywów sakralnych, ale nawiązania te są mniej lub bardziej wyraźne, natomiast dziś już nieczęsto pełne. Na medalikach umieszcza się więc anioły, często w trywializowanej formie (czyli jako pulchne dzieci, co wcale nie oznacza, że taka forma na medaliku znaleźć się nie powinna).

Motywy są często grawerowane albo matowione: na błyszczącym tle motyw matowiony wygląda bardzo atrakcyjnie. W przypadku złota stosuje się także inne techniki cieniowania, dzięki czemu głębię można nadać nawet dwuwymiarowym wzorom.

Wisiorki – medaliki to element biżuterii wyrażający przynależność do grupy wyznaniowej. O tym należy pamiętać zawsze – wiele osób oburza się, kiedy z motywu krzyża rozwija się linie biżuterii popularnej, należy jednak pamiętać, że kształt krzyża jako taki jest wieloznaczny – nie wyraża wyłącznie przynależności religijnej, ale jest sam w sobie motywem ozdobnym, wykorzystywanym zresztą w wielu kulturach od bardzo dawna. Medaliki natomiast zawierają motywy ściśle powiązane z wiarą chrześcijańską i jako takie są lepszym symbolem od krzyża. Zresztą – o przynależności do Kościoła nigdy nie powinna decydować biżuteria, ale sumienie, prawda?

Medaliki wykonywane są z metali różnych prób. Zdecydowana większość wykonywana jest z metali szlachetnych, przeważa złoto i srebro, choć niektórzy producenci korzystają także z takich materiałów jak tytan albo platyna. Poszczególne materiały dają nieco inne możliwości obróbki, dlatego producenci medalików raczej przygotowują odrębne wzory dla kolekcji srebrnej i złotej, aby nie duplikować motywów. Wykorzystanie konkretnych sposobów wykończenia, ozdobienia rantu czy naniesienia motywu uzależnione jest tylko od inwencji twórczej jubilera.

Medaliki można kupić zarówno jako produkty samodzielne, czyli wisiorki, albo tak zwane „łańcuszki”, czyli umieszczone już na łańcuszku lub innym naszyjniku, zazwyczaj zresztą wykonanym z tego samego materiału co medalik i zdobionego bardzo misternie, wykonanego techniką łączenia drobnych oczek. W zależności od materiału oraz techniki wykonania, medaliki można kupić za kilkadziesiąt (srebrne) lub sto do dwustu złotych (złote). Oczywiście zastosowanie droższego kruszcu albo bardziej czasochłonnej techniki zdobniczej może podnieść cenę medalika.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena