IBS to to choroba sprawiająca duży dyskomfort. Bywa też bolesna. Można ją jednak leczyć, jeżeli najpierw poznasz przyczyny powstania tej choroby w Twoim organiźmie.

Data dodania: 2013-09-11

Wyświetleń: 2047

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyczyny są różne. Jedną z nich mogą być zaburzenia osi mózgowo-trzewnej. Przy tej dolegliwści ścianki jelita zaczynają się kurczyć w odpowiedzi nawet na niewielki bodziec. Dzieje się tak wtedy kiedy ośrodki centralne w naszym mózgu są nadwrażliwe. Część pacjentów z zespołem jelita drażliwego ma zaburzenia depresyjne, nerwice, które również mogą przyczyniać się do powstania choroby. Już dawno udowodniono naukowo, że istnieje zależność między tym jak funkcjonuje nasz układ pokarmowy, a problemami emocjonalnymi. Z tego powodu u części pacjentów sytuacje konfliktowe związane z emocjami powodują zaburzenia pracy jelit.

Innym czynnikiem jaki ma wpływ na powstanie IBS są zaburzenia poziomu seratoniny w organizmie. Jest to związek produkowany nie tylko w naszych jelitach lecz również w mózgu. Od poziomu SHT w organizmie zależy perystaltyka jelit oraz odczuwanie dolegliwości bólowych.

Nasz układ nerwowy zawiera receptory, które odpowiadają między innymi za regulację prawidłowego funkcjonowania jelita. Z tego powodu wszelkie jego zaburzenia mogą przyczynić się do odczuwania dolegliwości związanych z IBS.

Duże znaczenie ma również poziom hormonów, nasze uwarunkowania genetyczne. Stwierdzono, że bardzo często zespół jelita drażliwego mają kobiety, które są ze sobą spokrewnione.

Chorować na drażliwe jelito możemy również, gdy mamy dyzbiozę czyli zaburzenia mikloflory w organizmie. Zawarte w niej symbiotyczne bakterie  umożliwiają prawidłowe trawienie. Z tego powodu zaleca się często chorym z IBS stosowanie probiotyków, których brakuje w ich organizmie.

Mikloflora bakteryjna może być zaburzona pod wpływem leków jakich zażywamy lub środków chemicznych w żywności, którą jemy. Na powstanie zespołu jelita drażliwego może wpływać zbyt częste stosowanie antybiotykoterapii. Czasem warto skonsultować się z lekarzem i zapytać czy leki, które stosujemy nie powodują dyskomfortu z powodu dolegliwości jelitowych.

Właściwe rozpoznanie przyczyn, które spowodowały u nas zespół jelita drażliwego może pomóc w jego odpowiednim leczeniu.

Zespół jelita drażliwego to dolegliwość, przy której często pojawiają się zaburzenia dobowego rytmu wypróżnień. Osoba cierpiąca na tą chorobę odczuwa potrzebę częstego wypróżniania się (powyżej trzech razy dziennie). Jest to częsta choroba, która dotyka aż dwadzieścia procent populacji krajów rozwiniętych. Częściej na tą dolegliwość cierpią kobiety niż mężczyźni. Aż siedemdziesiąt procent osób chorujących to panie. One mają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy i dlatego odczuwają wzdęcia nawet, gdy niewielka ilość gazów zgromadzi się w jelitach. Mają również potrzebę wypróżnienia nawet przy niezbyt wypełnionych jelitach.

Niestety nie ma obecnie takich środków, które pozwoliłyby na stałe wyleczyć tą przykrą dolegliwość.

Wszystko co możemy zrobić to złagodzić jej objawy przy pomocy odpowiedniej diety.

Ulgę w chorobie może przynieść spożywanie dań lekkostrawnych w odpowiedniej ilości i stosowanie odpowiednio długich przerw między nimi. Czasem objawy zespołu jelita drażliwego pojawiają się po spożyciu określonego składnika naszego posiłku, które u innych chorych nie spowodują nasilenia choroby. Warto więc obserwować swój organizm, aby ten składnik usunąć ze swojej diety. Postaraj się przy swoich dolegliwościach jeść mniej, a częściej. To pomoże w uregulowaniu dobowego rytmu wypróżnień. Przy IBS dochodzi do szybkiego przedostania się tego co zjedliśmy przez nasze jelita. Aby uregulować ich perystaltykę postarajmy się o dostarczenie naszemu organizmowi jak największej ilości płynów. Są dwie odmiany zespołu jelita drażliwego biegunkowa i zaparciowa. Do każdej z nich należy zastosować odpowiednią dietę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena