Decydując się na wykonanie nowego ogrodzenia stalowego, należy zawsze rozważyć, jak zabezpieczyć płot przed korozją. Stal, z której produkowane są ogrodzenia, to z reguły stal konstrukcyjna węglowa, która jest podatna na korozję. Rdza wygląda nieestetycznie i nawet nowy płot nie zrobi na nikim wrażenia.

Data dodania: 2013-01-24

Wyświetleń: 6574

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Cynkowanie to proces, w którym, w wysokiej temperaturze nanoszona jest na powierzchnię stali warstwa wierzchnia cynku. Istnieje kilka metod cynkowania, ogrodzenia najczęściej cynkowane są galwanicznie lub ogniowo. Koszt cynkowania ogniowego lub galwaniczenego to orientacyjnie ok. 2zł/kg. Cena ta przy solidnym ogrodzeniu kutym może wynieść znaczną sumę, jednak zabezpieczenie to pozwala cieszyć się brakiem rdzy na długie lata i eliminuje częstą renowację ogrodzenia. 

Po ocynkowaniu można ogrodzenie pomalować. Ogrodzenia maluje się natryskowo lub proszkowo. Malowanie natryskowe polega na nanoszeniu warstwy farby na ogrodzenie za pomocą sprężonego powietrza. W efekcie którego możliwe jest uzyskanie jednolitej warstwy farby. Na produkty ocynkowane do malowania natryskowego należy stosować odpowiednie, specjalnie farby.

Malowanie proszkowe jest droższą opcją malowania. Koszt malowania 1m2 to około 40-45 zł/m2. Farba przyciągana jest do powierzchni materiału przy pomocy pola elektrostatycznego. Następnie wygrzewana w piecu, czego efektem jest uzyskanie znacznie grubszej i trwalszej  powłoki niż przy malowaniu natryskowym. Malowaniu proszkowemu można bez problemu poddać ocynkowane wyroby. Podczas montażu ogrodzenia malowanego proszkowo należy zwrócić szczególną uwagę by nie uszkodzić powłoki farby. Farba może w wyniku uderzenia wykruszyć się miejscowo, co jest trudne do poźniejszego zamaskowania i może wyglądać nieestetycznie. W przypadku malowania natryskowego wyprawek malarskich dokonać można np. małym pędzlem.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena