Pisaliśmy już o dekoracjach świątecznych we wnętrzach. Teraz skupimy się na oknach i drzwiach wejściowych. Nie każdy jest zwolennikiem bogatego strojenia domu na święta, ale wydaje nam się, że zachowanie umiaru zostawi miejsce także na przeżycia duchowe. Wszak dekoracje pomagają budować podniosły i wzruszający świąteczny nastrój.

Data dodania: 2012-12-18

Wyświetleń: 1787

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rozwiązań mamy wiele, ale trzeba dopasować styl do charakteru domu i jego mieszkańców.

Świąteczne okno ucieszy także przechodniów

Udekorowane okno będzie radować serce i miło nas usposabiać zarówno za dnia, jak i wieczorem. Także osoby przechodzące obok ustrojonego domu dostaną swoją porcję świątecznego nastroju. Zimowa kolorystyka sprawdzi się tu najlepiej: biały, błękit, szary. A do tego typowo bożonarodzeniowe barwy: czerwień, zieleń, złoto i srebro. Nie zapominajmy o firankach – one też mogą mieć formę odświętną i stanowić efektowny element aranżacji. Na przykład takie z koralików, które pięknie odbijają światło i skrzący się śnieg. Albo firanki ze zwiewnego tiulu ładnie upięte kokardą w kolorze ozdoby na oknie.

 

Co możemy powiesić w oknie? Choćby białe lub srebrne śnieżynki z papieru, filcu lub koronki czy plastiku. Świetnie wyglądają różnego rodzaju stroiki, a także bombki przypominające sople i przezroczyste kryształki.

                    

Chcąc wykonać dekoracyjny szablon na szybie okna, wykorzystajmy „sztuczny śnieg” lub spray matowy biały lub srebrny. Można wykorzystać gotowe wzory albo stworzyć swoje własne szablony. Dobrym rozwiązaniem są też naklejki na ścianę czy też na szybę.

           

Świetnym pomysłem jest wykonanie dekoracji przypominających charmsy na bransoletkach. Wieszamy na sznurku ulubione, różnorodne ozdoby kojarzące nam się ze Świętami.

Parapet ma znaczenie

Parapet można udekorować obustronnie. W środku postawić na nim ceramiczne świeczniki świąteczne w formie domków czy kościółków albo cienkie wazony z ususzonymi gałązkami krzewów, na których można zawiesić ozdoby lub same „płatki śniegu”. Gwiazda betlejemska to klasyka stylu, która występuje już nie tylko w kolorze czerwonym, ale jego różnych tonacjach (aż do różu) oraz w kolorze białym. Jeśli masz okna od podłogi do sufitu i cierpisz na brak parapetu, proponujemy wykorzystać stojącą pod oknem skrzynię czy ławę. Ważne, by aranżacja nie była za ciężka i bogata, od tego mamy przecież choinkę.

            

Zewnętrzny parapet można udekorować stroikiem z żywego świerku i postawić latarenkę ze świeczką.

Wejście do domu – świąteczne powitanie

Warto już od progu powitać gości świątecznym klimatem. Polecamy udekorowanie wejścia ozdobami z kartonu – białe lub kolorowe „płatki śniegu” dopełnią zimowy krajobraz lub uratują go, jeśli śnieg nie dopisze. Z zielonych gałązek uplećmy girlandy do powieszenia nad drzwiami lub owinięcia nimi kolumn przy wejściu. Do tego mogą być sznury lampek dostosowanych do użytku zewnętrznego. Sprawdzą się też donice z gwiazdami betlejemskimi.

Świąteczny nastrój przed domem podkreśli też na pewno ustrojona lampkami choinka czy figurka (Świętego Mikołaja albo bałwanka). Dla fanów ekologicznych ozdób pozostają renifery z wikliny.

Świąteczne oświetlenie domu

Lampki na domu i w ogrodzie to już klasyka.

             

Jeśli nie lubimy nadmiaru lub nie mamy funduszy na wielką dekorację świetlną budynku, udekorujmy światełkami choćby wejście. Do tego celu można wykorzystać elektryczne oświetlenie (przystosowane do działania na dworze), ale niezwykle nastrojowo będą wyglądać też lampiony ze świeczkami.

Dom widać także dzięki światełkom we wnętrzu. Wyglądają zjawiskowo, gdy powiesimy na karniszu kompozycje malutkich lampek albo ustawimy na parapecie świeczniki adwentowe.

           

Na podstawie stron: e-mieszkanie, urzadzamy, e-lazienki, i-prezenty, skonahem, nietylkodzieciaki, swiatkwiatow

Licencja: Creative Commons
0 Ocena