Dobór odpowiedniego koloru sukni wieczorowej może być prawie że tak zawiły jak jak dobór odpowiedniego kroju. Stajemy wielokrotnie przed zasadniczym dylematem: wybrać to, co obecnie jest modne, czy raczej to, w czym zwyczajnie czujemy się dobrze.

Data dodania: 2012-08-18

Wyświetleń: 1329

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

- Pytanie o to, czy kolor sukni został adekwatnie wybrany, słyszymy praktycznie codziennie. To pozornie dosyć karkołomne zadanie, wybrać satysfakcjonujący, własny kompromis z samą sobą i wybrać odpowiedni kolor kreacji, który nie zważając na to że jest na czasie, w którym zwyczajnie trzeba nam „zaprezentować się” publicznie, ale jednocześnie taki, w którym czujemy się zwyczajnie źle. 

Szyk vs ekstrawagancja

Zdaniem ekspertów z branży modowej, tak naprawdę wiele zależy od wydarzenia, ale również charakteru kobiety. Są wszak panie, które kochają podążać za najnowszymi trendami, są otwarte na zmiany i nowości, a zarazem nie boją się nietuzinkowości, którym nie przeszkadza skupianie uwagi otoczenia. Z drugiej strony, zdecydowana większość z pań przede wszystkim stawia na wygodę, którą głównie zapewniają kolory.

Dobierając kolor sukni wieczorowej poza przedstawionymi poprzednio względami charakterologicznymi, powinno się wziąć zwłaszcza pod uwagę okoliczność, na jaką potrzebujemy kreacji. Jeżeli wybieramy się na przyjęcie weselne, z pewnych kolorów na pewno musimy zrezygnować. Jak wiadomo, pewną niestosownością mogą się okazać sukienki wieczorowe jasne - w kolorze białym lub w przeróżnych tonach ecrue.

W przypadku wyjścia na bankiet możemy zdecydować się na jasne barwy. Ale warto też pamiętać, że w ustalonych wydarzeniach – np. przy okazji formalnego koktailu lub bankietu, nie wskazane będą sukienki wieczorowe nadmiernie barwne.

Wiele także zależy od roli, jaką będzie pełniła kobieta w trakcie uroczystości. Jeśli jesteśmy gospodarzem powinniśmy wybierać spośród barw pastelowych, stonowanych.

Sukienki wieczorowe na lato i zimę:

Nie bez znaczenia przy wyborze odcienia sukni jest też pora roku. Bezspornie, w sezonie wiosenno – letnim entuzjastyczniej wybieramy jasne, ciepłe i soczyste odcienie, w przeciwieństwie do okresu jesienno – zimowego. Wtedy dominują barwy bardziej stonowane. Bez wątpliwości pomyłką będzie wybór jaskrawej sukni wieczorowej na bal organizowany podczas listopadowej słoty.

Zdaniem wielu ekspertów, w czasie obecnego sezonu letniego, najczęściej wybierany jest jasny róż, koral i pomarańcz, na dodatek cytryna oraz odcienie zieleni: miętowy i pistacjowy. Dużą popularnością cieszą się również pastelowe odcienie błękitu. Podczas nadchodzącej jesieni i zimy przeważać będzie czerwień oraz zieleń, a w szczególności jej intensywne odcienie. Zapewne niemało pań zdecyduje się na fuksje, granaty i kolor soczystej śliwki.

Kolor kreacji wieczorowej powinno się dobrać do karnacji, wtenczas cały wizerunek będzie dobrze dopasowany do urody.

Kim jesteś?

Przetestowanym sposobem, używanym przez wielu specjalistów z zakresu wizażu, jest metoda polegająca na dopasowaniu swojej aparycji do pory roku. Oceniając swoje cechy, skupiamy uwagę na odcień skóry, kolor oczu i włosów.

Kobiety nazywane mianem „wiosny”, znamionuje jasna karnacja skóry, jasne, rudawe włosy, trochę zaróżowione policzki, czasem piegi i niebieski lub zielony kolor oczu. Panie, które są zaliczane do urody letniej mają nieznacznie różowawą skórę. To naturalne blondynki o szczególnie jasnych, blado-niebieskich oczach. „Jesień” to najczęściej panie o ciemno-złocistych, miedzianych włosach, szatynki, a nieraz brunetki, o brązowych oczach. Kobiety „zima” charakteryzuje różowe, a czasem błękitne zabarwienia karnacji.

Gdy dobierzemy swoją urodę do jednego z czterech modeli, możemy przystąpić do doboru najbardziej współgrających kolorów. „Wiosna” to kolory ciepłe: odcienie żółtego, brązy, róże. Panie, które określiły swoją urodę jako wiosna, powinny wystrzegać się kolorów ciemnych. „Lato” jest przypisane do pastelowych kolorów natury- delikatne, neutralne zabarwienia z różnorodnymi wariantami różu lub błękitu. Lato powinno nie nakładać kreacji w kolorze czarnym i pomarańczowym. „Jesień” to odcienie polskiej, pięknej jesieni: zabarwienia w złocistych odcieniach, beże, pomarańcze, zdecydowane brązy. Odcieniem niepolecanym dla jesieni jest niebieski. „Zima” to wyraziste, zdecydowane i bezdyskusyjne barwy takie jak: biel, czerń, czerwień, granat.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena