Najbardziej ludzie uwielbiają psy, koty, świnki morskie, czy chomiki. Są też tacy, których ulubieńcem domowym staje się żółw. To wciąż mało popularne i dość oryginalne upodobanie. Jeśli jednak myślimy o jakimś zwierzątku w domu, może warto zastanowić się nad posiadaniem tego sympatycznego gada?

Data dodania: 2012-07-04

Wyświetleń: 2105

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najbardziej popularnym gatunkiem hodowanym w domach jest żółw ozdobny. W naturalnych warunkach osiąga on około 30 cm, my jednak możemy liczyć, że nasz ulubieniec będzie miał 20-25 cm. Pancerz takiego żółwia jest lekko zaokrąglony, ale nie za bardzo. Nogi, głowę i ogon tego żółwia zdobią czerwone, żółte lub pomarańczowe plamki. Za pomocą koloru tych plamek możemy rozpoznać, czy nasz ulubieniec to żółw ozdobny czerwonouchy, czy żółtouchy.

W domu nie mamy możliwości przygotowania żółwiowi ozdobnemu miejsca w znacznej części zbliżonego do ich naturalnego środowiska. Musimy się jednak postarać, aby jego nowe mieszkanko spełniało kilka podstawowych warunków, które pomogą mu przystosować się do nowego otoczenia.

Najlepsze, co możemy zapewnić żółwiowi w domu, to dostosowane do jego potrzeb akwaterrarium. Warto zdecydować sie na takie, które ma szklane ścianki. Będzie się znacznie lepiej prezentowało w domu a i nie porysuje się tak szybko jak to wykonane ze sztucznego tworzywa. Musi być ono odpowiednio duże, aby żółw mógł sie w nim swobodnie poruszać i być aktywny.

Akwaterrarium powinno być wypełnione wodą, ale należy pamiętać, aby zostawić też takie miejsce, gdzie żółw będzie mógł się położyć i odpocząć.  Można zrobić mu wysepki lub półki z korka lub drewna, do których będzie miał w każdej chwili łatwy dostęp.

Mieszkanko naszego ulubieńca powinniśmy przykryć do połowy szybą, a dalej metalową siatką. Musimy pamiętać, aby nie przykrywać całego akwaterrarium szybą. Wtedy zamkniemy dostęp świeżego powietrza a to mogłoby się źle skończyć dla naszego gada.

Samo akwaterrarium wypełnione wodą to jednak nie wszystko, czego potrzebuje nasz pupil do prawidłowego funkcjonowania. Przydatnym sprzętem są lampy, które doświetlają naszego żółwia. Ważne jest, aby ustawić żarówkę tak, aby w akwarium żółw mógł łatwo znależć w miarę potrzeb miejsca ciepłe i jasne jak i te zacienione i trochę chłodniejsze. Obok lampy powinniśmy zainstalować grzałkę akwarystyczną. Najlepsza temperatura wody to 25 stopni.

Dieta żółwi wodnych powinna być urozmaicona. Do ich ulubionych pokarmów należą ryby oraz różne mięczaki i skorupiaki. Ważne jest, aby podawać je w całości a nie w formie filetów. Naszego przyjaciela możemy karmić zarówno rybami akwariowymi jak i słodkowodnymi.
Duże ryby powinniśmy wcześniej pokroić.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena