Na świecie powstają praktycznie codziennie badania dotyczące problemu kreowania warunków atmosferycznych. Czy ludzkość swoimi działaniami w jakiś sposób wpływa na ten obszar? Kilka ciekawych wniosków poniżej.

Data dodania: 2012-06-18

Wyświetleń: 1293

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Meteorologiczne poznanie przyszłości.

Prognozowanie to zawsze spojrzenie w przyszłość na podstawie już posiadanych danych, a te wskazują, że pogoda długoterminowa ewoluuje, ale bardzo powoli. Zmiany bada się, zatem dopiero po ich wystąpieniu. Poznajemy swoją przyszłość na podstawie teraźniejszości i przeszłości, co może być sporym utrudnieniem.

Na co mamy, zatem wpływ?

Profesjonalni naukowcy od dawna sugerują, że przemysł ciężki, spaliny oraz inne zanieczyszczenia wyniszczają ziemię, a nawet warstwy atmosfery. Ocenia się, że na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat pogoda nad morzem drastycznie się zmieniła. W niektórych miejscach promieniowanie słoneczne jest znacznie silniejsze. To przykładowo naraża człowieka na wystąpienie u niego raka skóry lub innych schorzeń.

Można na tej podstawie wysnuć pewien wniosek. Wpływając negatywnie na atmosferę wyrządzamy sami sobie krzywdę. Środowisko naturalne jest organizmem powiązanych zależności, w których człowiek odgrywa istotną rolę. To jednak nie wszystko.

Inne zagrożenia generowane przez współczesną cywilizację.

Rozwój transportu oraz eksploatacja zasobów naturalnych w przyśpieszonym tempie. Odprowadzanie zanieczyszczeń do wód naturalnych oraz brak polityki filtrowania odpadów sprawia, że spotykamy się z coraz trudniejszymi do opanowania kataklizmami naturalnymi. Świat nauki oczywiście nie potwierdza, że zwiększamy naszym postępowaniem ryzyko takich zdarzeń, ale niektóre wnioski nasuwają się niejako samoistnie.

Nieświadomość społeczeństwa maksymalnie wykorzystywana.

Czy ludzie przejmują się takimi zależnościami? Raczej nie. Ekologów lub innych przedstawicieli świata natury uważa się bardziej za dziwaków, niż faktycznych przewodników. Nikt nie chce przecież stracić możliwości przyśpieszonego rozwoju gospodarczego. Prawdopodobnie jednak w końcu czeka nas jakościowa przemiana. Niezależnie od tego, czy będziemy na nią gotowi.

Podsumowanie.

Ziemia to nasz prawdziwy dom. Zadbajmy o niego wspólnie, a nikomu nie stanie się żadna krzywda. Rozwój nauki i świadomości społecznej w zakresie dbałości o atmosferę jest odpowiedzią na opisane w artykule problemy.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena