Wraz z nadejściem wiosny, gdy stopnieje śnieg, a dni stają się coraz cieplejsze, chętnie zabieramy się za prace porządkowe na trawniku i ogrodowych rabatach. Podczas tego wiosennego sprzątania warto zadbać nie tylko o rośliny ale też o nawierzchnie, drewniane elementy architektury ogrodowej, meble i sprawdzić stan budynku.

Data dodania: 2012-04-16

Wyświetleń: 969

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 2

WIEDZA

-2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zacznijmy od domu, bo w nim przecież mieszkamy. Wykonanie bardziej skomplikowanych prac naprawczych warto na pewno zlecić specjalistom ale sami możemy dokonać szybkiego przeglądu ewentualnych zniszczeń powstałych w czasie zimy i zapobiec ich dalszemu powstawaniu. Przede wszystkim warto sprawdzić stan elewacji budynku, a szczególnie powierzchnie przycokołowe. Na ścianach szukajmy pęknięć, śladów zawilgocenia czy złuszczania. Elewację warto co roku umyć wodą pod ciśnieniem. W tym celu przyda nam się myjka ciśnieniowa. Co 5 do 10 lat elewację trzeba odmalować.

Gdy już wyciągniemy drabinę aby przyciąć ogrodowe drzewka, warto też zajrzeć w okolice rynien. Prosta czynność, polegająca na usunięciu zalegających w rynnach zabrudzeń, starych liści, pozwoli nam uniknąć wielu niemiłych niespodzianek w ciągu sezonu letniego.

Kolejny etap porządków wokół domu to czyszczenie nawierzchni ścieżek i podjazdów. Na wszelkich kamiennych, ceglanych bądź betonowych elementach wystroju i nawierzchniach mogły powstać zabrudzenia, plamy z oleju czy nalot mchów i porostów. Powierzchnie utwardzone myjemy myjką ciśnieniową albo szczotką z wodą, można dodać niewielką ilość detergentu. Zaraz po czyszczeniu nawierzchnie warto zaimpregnować aby w odsłonięte w czasie czyszczenia pory piaskowców, wapieni czy kostki betonowej nie wnikał ponownie brud. Oczywiście przed impregnacją oczyszczona powierzchnia musi najpierw wyschnąć.

Nie wszystkie ścieżki w ogrodzie są utwardzane. O nawierzchnie ziemne i żwirowe też trzeba zadbać. Sprawdźmy czy nie wystąpiły podmycia i czy nie powstały koleiny. Wszelkie ubytki materiału trzeba wypełnić a nierówności, wyrównać i zwałować.

Podczas ciepłych, słonecznych dni, miło jest usiąść na leżaku czy ławce na tarasie lub w wypoczynkowym zakątku ogrodu. Aby chwile te były prawdziwą przyjemnością musimy też zadbać o meble ogrodowe i inne drewniane detale. Zaczynamy od czyszczenia, które należy się meblom ogrodowym niezależnie od tego z jakiego materiału są wykonane - czyścimy zarówno meble z tworzyw sztucznych, metalowe, jak i drewniane. W tym celu używamy wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Silniejsze zabrudzenia czyścimy wodą pod ciśnieniem, używając np. myjki ciśnieniowej.

Nieco inaczej postępujemy z meblami wiklinowymi, na których mydło i detergenty pozostawiają nalot i nadmiernie je wysuszają. Zamiast tego do wody dodajmy nieco kwasku cytrynowego, a do czyszczenia użyjmy szczoteczki.

Wszelkie meble z drewna surowego trzeba co roku zabezpieczać poprzez olejowanie lub bejcowanie. Preparaty do impregnacji drewna trzeba dopasować odpowiednio do gatunku drewna, z którego są wykonane meble czy elementy drobnej architektury ogrodowej.

Licencja: Creative Commons
-2 Ocena