Rajstopy od samego początku swojego istnienia były oznaką ekskluzywności, elementem arystokratycznej garderoby, a także ozdobą dla... męskich nóg. Mężczyźni bowiem byli nie tylko pomysłodawcami rajstop, ale i ich pierwszymi użytkownikami. Zaczęli je nosić już w XI wieku, by dopiero w XIX dopuścić do tego przywileju kobiety.

Data dodania: 2007-12-11

Wyświetleń: 8652

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rajstopy od samego początku swojego istnienia były oznaką ekskluzywności, elementem arystokratycznej garderoby, a także ozdobą dla... męskich nóg. Mężczyźni bowiem byli nie tylko pomysłodawcami rajstop, ale i ich pierwszymi użytkownikami. Zaczęli je nosić już w XI wieku, by dopiero w XIX dopuścić do tego przywileju kobiety.

W przeciągu tych ośmiu stuleci wiele kwestii w modzie i obyczajach uległo zmianie: kobiety odchodziły stopniowo od długich, zakrywających nogi spódnic i, poczynając od odsłonięcia kostek, coraz bardziej eksponowały swoje nogi, stopniowo przejmując zwyczaj noszenia rajstop. W XX wieku rajstopy stały się domeną kobiet, a współczesność nadała temu elementowi garderoby kobiecej niezwykłego znaczenia: są niemal tak silnym symbolem seksu jak bielizna damska.

Jeszcze na początku ubiegłego stulecia rajstopy wytwarzane były z naturalnego jedwabiu. Materiał ten był jednak zbyt mało dostępny i konieczne stało się znalezienie jego odpowiednika. Dostępność ta była tak bardzo ograniczona w okresie drugiej wojny światowej, kiedy jedwabiu używano do produkcji spadochronów, że kobiety na jakiś czas całkowicie zaprzestały noszenia rajstop (popularne było wówczas malowanie nóg w celu zapewnienia im odpowiedniego wyglądu). Kluczem do produkcji rajstop na masową skalę stało się odkrycie i rozpowszechnienie nylonu, co miało miejsce w późnych latach 40. ubiegłego wieku. Następnie zmiany jakie zachodziły w modzie, m.in. popularność krótkich spódniczek w latach 60., sprawiły że rajstopy stały się przedmiotem użytku codziennego, a nogi przyciągającym uwagę elementem kobiecego ciała.

Rajstopy często produkowane są najpierw w kolorze białym, by w dalszym etapie produkcji przybrać określony wygląd.Rajstopy wzór swój zawdzięczają późniejszemu ich farbowaniu i dodawaniu rozmaitych aplikacji. Im bardziej powszechne stawało się ich noszenie, tym bogatsza tworzyła się gama barw i wzorów: zaczynając od prostych, gładkich cielistych rajstop, po seksowne, czarne, mocno eksponujące nogi rajstopy wzorzyste. Także istniejące niegdyś ograniczenie do jednego rozmiaru i grubości dziś przestało istnieć. Do znakowania rajstop używa się skrótu 'den' lub 'dtex', co pozwala określić grubość i długość rajstop. Im wskaźnik ten jest niższy tym włókno jest bardziej delikatne, a rajstopy cieńsze.

Między użytkownikami rajstop a ich producentami istnieje odwieczny konflikt interesów. Wytrzymałość jakiej pragną jedni, jest oczywistą stratą dla drugich. Nylon, z którego wyrabiane są rajstopy, przysparza pewnych problemów: jest bardzo odporny na naciąganie, jednak wrażliwy na punktowy nacisk, przez co łatwo można zaciągnąć rajstopy i rozerwać ich poszczególne włókna. Połyskliwego wyglądu nadała rajstopom lycra, jednak materiał ten jeszcze bardziej przyczynił się do ich nietrwałości. Obecnie kłopot ten udało się częściowo rozwiązać: uratowała rajstopy mikrofibra. Jest to 100% włókno poliestrowe, które oprócz tego że zapewnia trwałość, pozwala też nogom lepiej funkcjonować: microfibra jest bowiem materiałem o bardzo dobrych właściwościach oddychających.

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, rajstopy nie są tylko chroniącym przed chłodem kawałkiem materiału, zakładanym pod spodnie i do spódnicy. Wielość rodzajów, kolorów i wzorów zapewniła kobietom ogromną dowolność w ich wyborze, elastyczność w użytkowaniu oraz wygodę. Rajstopy stały się tak ważnym składnikiem garderoby nowoczesnej kobiety jak elegancka, koronkowa bielizna i bardzo popularne dziś stringi, a także nieodłącznym elementem kreowania atrakcyjnego image'u jak perfumy i inne kosmetyki.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena