Trądzik ma różne postaci i różne przyczyny. Najczęściej kojarzony jest z okresem dojrzewania, ale to nie jedyny czas w naszym życiu, który wiąże się z zagrożeniem trądzikiem. W rzeczywistości trądzik może dopaść nas w każdej chwili pod wpływem różnych czynników. Jakie to czynniki?

Data dodania: 2012-02-28

Wyświetleń: 1474

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trądzik młodzieńczy
W tym przypadku winne są hormony płciowe. Trądzik ten mija wraz z zakończeniem okresu dojrzewania. Jeśli utrzymuje się dłużej najprawdopodobniej odpowiedzialne są zań zaburzenia hormonalne. Taki trądzik wymaga specjalistycznego leczenia. Co pomaga na trądzik? Antybiotyki, retinoidy, a czasem kuracje hormonalne.


Trądzik różowaty
Trądzik różowaty najbardziej zagraża nam w okolicach trzydziestki oraz w okresie okołomenopauzalnym. Najczęściej pojawia się u osób o jasnej karnacji. Jego przyczyn do końca nie rozpoznano, ale odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia gwarantuje zahamowanie rozwoju a nawet wyleczenie tego trądziku.


Trądzik zawodowy
Pojawia się najczęściej u osób, które wykonują pracę wymagającą kontaktu np. z olejami, smarami, paliwamy. Na pryszcze tego rodzaju pomaga z reguły standardowe leczenie, ale aby można było mówić o sukcesie konieczne jest unikanie czynników odpowiedzialnych za powstanie trądziku.


Trądzik kosmetyczny
Jest skutkiem używania nieodpowiednich kosmetyków podrażniających skórę i zapychających pory. Odstawienie takich kosmetyków niemal natychmiast skutkuje poprawą, choć niewykluczone że i ten trądzik wymagać będzie leczenia - zależy to od intensywności objawów.


Stosując leczenie trądziku najczęściej wykorzystywane są preparaty miejscowe - nakłada się je punktowo, na pryszcze, bądź też smaruje się nimi całą skórę pokrytą zmianami trądzikowymi. W leczeniu ogólnoustrojowym polecane są antybiotyki i retinoidy.
W ramach leczenia trądziku warto też wykorzystać kosmetyki na trądzik tj. kosmetyki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i stabilizującym procesy zachodzące w i na skórze.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena